EESTI NOOR DISAIN Pallase tudengid laiendavad Eesti villa kasutamise piire

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Copy
Kraelus.
Kraelus. Foto: Johanna Mauer

Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu (ERKL) koostöös toimus juba kolmandat korda tootekonkurss, mille eesmärgiks on leida uusi ideid kohaliku materjali kasutamiseks tootearenduses. Konkursi võitjateks valiti tekstiilitudengid Merily Mikiver ja Johanna Mauer.

Tudengid pakkusid konkursile Eesti villa omadustel põhinevaid uudseid lahendusi käsitöötoodete disainis. Disainiteadlikule kasutajale suunatud toodete disainiprotsess lähtub Pallase tekstiiliosakonna villa rakendusuuringu etappides omandatud pikaajalistest kogemustest ning kõik tooted on valminud Eestis kasvanud lammaste villast kohalikes villavabrikutes kedratud lõngast.

Ideede arendamine sai alguse kolmanda kursuse silmuskudumise õppeaines Kairi Lentsiuse ja Maarja Tamjärve juhendamisel.

Konkursile esitatud toodete märksõnadeks on jätkusuutlikkus ja praktilisus, kuid samas ka mängulisus ja vaimukus. Konkursi žürii tõi olulisena välja, et esitatud tööd kõnetasid vaatajat ka tänu heale visuaalsele esitlusele ja isiklikele lugudele. Valikus olevad tooted pakuvad võimalust nautida traditsiooniliste kohalike materjalide parimaid väärtusi.

Mütsik.
Mütsik. Foto: Merily Mikiver

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit paneb välja kaks võrdset 1000 eurost preemiat, mis katavad ka autorite esimese tooteseeria teostamise kulud. Esimesed väikeseeriad välja valitud toodetest jõuavad ostuhuvilisteni kevadel 2022.

Žürii koosseisus Liivi Soova (ERKL), Liina Veskimägi-Iliste (ERKL), Aet Ollisaar (Pallase tekstiiliosakonna professor), Kairi Lentsius (Pallase moe valdkonna lektor) ja Liina Kool (Pallase tekstiiliosakonna õppejõud, villa rakendusuuringute ekspert) otsustas 2022. aasta konkursil tunnustada stipendiumiga kahte tekstiiliosakonna tudengit: Merily Mikiver ja Johanna Mauer.

Merily Mikiveri disainitud praktiline ja stiilne aksessuaar MÜTSIK on selge disainikeele ja tugeva hele-tumeduskontrastiga müts, mis pakub kasutajale neli erinevat kandmisvõimalust. Žürii tõstis esile ka toote neutraalsust, mis muudab selle sobivaks erinevast soost ja erineva vanusega kasutajatele ning annab võimaluse kombineerida toodet väga erinevate rõivastega.

Johanna Maueri toode Kraelus ühendab endas krae ja kaeluse funktsiooni ning on praktiline villane aksessuaar, mis hoiab kaela ja selle ümbruse soojas. Olenevalt ülerõiva kaeluse sügavusest jääb paistma kas kõrge krae või suurem osa tervest kaelusest. Loodushõngulise puidumustrit meenutava disainiga Kraelus lisab kandja rõivastusele värvi ja karakterit.

Lisaks konkursi laureaatidele pälvisid nutikate ja praktiliste disainiideede poolest žürii tunnustuse Brigita Kasemetsa balletitrennist inspireeritud soojad säärised Sapsud, Kristiina Saaroni kapuuts-sall Windi ja Gerly Eisenschmidti vaimukas lastemüts Laiguline lehm. Kõik konkursil osalenud tudengid on oodatud oma ideid edasi arendama ja jätkama koostööd Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga.

Tagasi üles