N, 1.12.2022

Algas Tallinna Toomkiriku tornikiivri remont

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Algas Tallinna Toomkiriku tornikiivri remont
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Toomkiriku tornikiivri restaureerimine.
Toomkiriku tornikiivri restaureerimine. Foto: Toomkirik

Tallinna Toomikirikus alustati ulatuslike restaureerimistöödega, mille käigus vahetatakse tornikiivri katteplekk ning restaureeritakse tornimuna ning tuulelipp. Tornikiiver saab valmis käesoleva aasta augustis. Homme, 24. veebruaril toimub Toomkirikus Eesti Vabariigi 104. aastapäevale pühendatud pidulik jumalateenistus.

«Toomkiriku tornikiivri seisukord on aasta-aastalt halvenenud, sadevee läbijooksud suurenenud,» rääkis Tallinna Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru. Toomkirikul on restaureerimisprogramm, et kirik tervikuna korda teha. «Alustasime katusest, mis on hoone säilimise seisukohast kõige olulisem. Töid alustasime jaanuari viimasel nädalal ning loodame restaureerimisega lõpule jõuda augustikuu jooksul. Loomulikult võib katuse avamisel ette tulla üllatusi, väljastpoolt kõike ei näe. Peale pleki eemaldamist hinnatakse ka tugikonstruktsioone, kas need vajavad plommimist.»

Foto: Toomkirik

Restaureerimisprojekt valmis Tuhkru sõnul koostöös Tallinna Linnaplaneerimisameti muinsuskaitseosakonnaga ning linn oli neile eeltööde juures suureks toeks.

«Toomkiriku torn on Tallinna siluetis oluline maamärk, mis tervitab merelt tulijaid juba kaugelt. See pole mitte ainult taevase ja maise kokkupuutepunkti sümbol, vaid üks Tallinna linna olulisi visuaalseid tähiseid. Ühtlasi on Toomkirik Tallinna linna kõige vanem säilinud hoone.»

«Kirikufondi kaudu annetati jõulude ja aastavahetuse paiku Tallinna Toomkiriku tornikiivri rekonstrueerimiseks sihtotstarbeliselt üle 40 000 euro ning annetamine kestab,» sõnas Kirikufondi tegevjuht Katri Gailit.

Tallinna Toomkiriku hoone ehitamist alustati tõenäoliselt 1230. aastatel ning hoone valmis aastal 1240. Viieteistkümnendal sajandil ehitati kirikuhoone ümber kolmelööviliseks basiilikaks. Kirik hävis koos suure osa Toompea hoonestusega 1684. aasta tulekahjus. Toomkiriku gooti stiilis tornikiiver hävis, kuid 1778-1779. aastatel ehitati kirikuhoonele uus barokkstiilis tornikiiver. Tallinna Toomkiriku torni tipus on kuldne liilia, mis sümboliseerib Maarja kuulutust 25. märtsil.

Märksõnad
Tagasi üles