Toomkiriku tornimuna ja tuulelipp pannakse rahvale vaatamiseks välja

Kodu.postimees.ee
Copy
Toomkiriku tornimuna.
Toomkiriku tornimuna. Foto: Erakogu

Tallinna Toomkiriku tornikiivri restaureerimine jõudis eelmisel nädalal tornimuna ja tuulelipu tornist alla toomiseni, mis pannakse ajutiselt kirikusse vaatamiseks välja.

Teisipäeval 29. märtsil kell 14.00 on kõigil huvilistel võimalus tulla tornimuna ja tuulelipuga lähemalt tutvuma. Samas tutvustatakse ka eelmisel nädalal tornitipust üllatusena avastatud ajakapsli sisu. Kiriku restaureerimise käiku tutvustavad kunstiajaloolane ja kirikute restauraator Juhan Kilumets ning Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru.

«Kaks kuud tagasi alanud Toomkiriku torni restaureerimine on tõelise hoo sisse saanud. On hea meel, et saame kiriku ajaloolise tornimuna ja tuulelippu enne restauraatoritele saatmist ka laiemale avalikkusele näidata,» rääkis Toomkoguduse õpetaja Ahro Tuhkru. «Tornimuna läheb mõne päeva pärast edasi restaureerimis- ja kuldamistöödele, kuid tuulelipp jääb veel mõneks ajaks Toomkirikusse maapealse elu-oluga harjuma.»

Toomkiriku tornimuna.
Toomkiriku tornimuna. Foto: Erakogu

Tallinna Toomkiriku hoone ehitamist alustati tõenäoliselt 1230. aastatel ning hoone valmis aastal 1240. Viieteistkümnendal sajandil ehitati kirikuhoone ümber kolmelööviliseks basiilikaks. Kirik hävis koos suure osa Toompea hoonestusega 1684. aasta tulekahjus. Toomkiriku gooti stiilis tornikiiver hävis, kuid 1778-1779. aastatel ehitati kirikuhoonele uus barokkstiilis tornikiiver. Tallinna Toomkiriku torni tipus on lisaks tuulelipule kuldne liilia, mis sümboliseerib Maarja kuulutust 25. märtsil.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles