Uus projekt muudab koolitoidu tervislikumaks nii lastele kui planeedile

Kodu.postimees.ee
Copy
Hommikupuder Pärnu kooli sööklas. Pilt on illustratiivne.
Hommikupuder Pärnu kooli sööklas. Pilt on illustratiivne. Foto: Ants Liigus/Postimees Grupp

Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEI Tallinn), Tallinna linn ja Viimsi vald on koos partneritega 12 Euroopa riigist ühendanud jõud, et muuta Euroopa koolides pakutav koolitoit jätkusuutlikumaks. Projekti tulemusena on koolitoit ühtaegu maitsev ja tervislik, aga ka keskkonda säästev.

Euroopa Liidu rahastatav SchoolFood4Change (SF4C) projekt kaasab nelja aasta jooksul üle Euroopa 3000 kooli, rohkem kui 600 000 noort ja last ning 16 kohalikku omavalitsust, nende seas ka Tallinna linna ja Viimsi valla.

Projekt võtab fookusesse toidusüsteemi tervikuna, hõlmates jätkusuutlikkuse kriteeriumite loomist toitlustushangete korraldamiseks, tervisliku ja keskkonda säästva toitumise ja toiduvalmistamise edendamist, aga ka «kogu kooli toidukultuuri» raamistiku väljatöötamist. Selleks tuuakse kokku kõik koolitoiduga seotud asjaosalised: õpilastest, vanematest ja õpetajatest, talunikest, toitlustajatest ja kokkadest kuni säästva toiduhanke ekspertide, toitumisspetsialistide ja kohalike ettevõteteni.

Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse vanemekspert Evelin Piirsalu sõnul tähendab uudne «kogu kooli toidukultuuri» raamistik, et koolitoitu käsitletakse edaspidi toitlustusteenusest palju laiemalt. «Väga oluline on eraldi tähelepanu pöörata toidu kvaliteedile, toiduga seotud teemade õppekavasse integreerimisele, koostööle toidusüsteemi eri osapoolte vahel, muuhulgas õpilaste endi, lapsevanemate, ettevõtete ja kohalike talunikega. Selle protsessi keskmes on jätkusuutlikku ja tervislikku koolitoitu toetavad hanked,» lisas Piirsalu.

SEI Tallinna roll SF4C projektis on muuhulgas jätkusuutliku koolitoidu mõõdikute ja keskkonnamõju metoodika väljatöötamise ning partnerriikides olukorra kaardistamise juhtimine. «Seni puudub piisavalt selge definitsioon, mida peaks jätkusuutlik koolitoit endas üldse hõlmama. Projekti lõpuks on loodetavasti nii koolidel kui ka kohalikel omavalitsustel ja koolitoitlustajatel selgem ettekujutus, kuhu suunas koolitoit peaks liikuma, et see oleks nii lastele tervislik kui samal ajal keskkonda võimalikult vähe kahjustav,» sõnas Piirsalu.

Tallinna linna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on koolitoidu jätkusuutlikumaks muutumisel võtmeroll ka toitlustajatel. Projekti käigus on plaan arendada, testida ja katsetada erinevaid innovaatilisi lahendusi linnades ning pilootkoolides üle Euroopa, sh Tallinna linnas ja Viimsi vallas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles