P, 2.04.2023

KÕVA SÕNA ⟩ Fahle Parki kerkib Eesti esimene puitkonstruktsioonidel keskkonnasõbralik kõrghoone

Kodu.postimees.ee
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Tartu mnt. 84B hoones hakatakse kasutama päikeseenergiat ning koguma vihmavett.
Tartu mnt. 84B hoones hakatakse kasutama päikeseenergiat ning koguma vihmavett. Foto: Katrin Tibar

Fahle Pargi ajaloolise paberivabriku piirkonda rajatud äri- ja elukvartalisse tuleb Eesti esimene täielikult puidust konstruktsioonidel kõrghoone. Kaheksakorruseline büroohoone ehitatakse Tartu mnt. 84B kinnistule ning liidetakse Fahle Pargi linnaruumiga. Hoonest saab keskkonnasõbraliku ehituse kvaliteedimärk, mis ühtib kogu Fahle Pargi säästliku, rohelise ja jätkusuutliku kontseptsiooniga.

Kui mitmel pool Euroopas on keskkonnasäästliku ehitusstiili osana puitkonstruktsioonide kasutamine kõrghoonete puhul juba levinud, siis Eestis on Fahle Pargi uus hoone esimene selline. «Kuna pea pool kogu süsinikujalajäljest tuleb ehitusest, siis on selles sektoris võimalik palju ära teha. Seetõttu otsustasime uue hoone täiesti keskkonnasõbraliku teha ja loobuda süsihappegaasirikka tootmisprotsessiga teraskonstruktsioonide ja betooni kasutamisest,» rääkis Fahle Pargi arendaja Fausto Capitali osanik Sven Mihailov.

Hoone ristkihtpuidust konstruktsioonide ökoloogiline jalajälg on väga väike ning taastuva toorainena on puit suurepärane süsiniku ladestaja. Tema kõrge tulekindlus ja soojusisolatsioon tagab ka energiasäästlikkuse ja madalad küttekulud. Samuti on naturaalsest materjalist valminud hoone sisekliima Mihailovi sõnul palju tervislikum.

Fausto Capital investeerib Tartu mnt. 84B välja ehitamisesse 13.4 miljonit eurot ja ehitusega alustatakse juba sellel aastal. Hoone maapealsed kaheksa korrust hakkavad suurte haljastatud terrasside kaudu astmeliselt alanema kuni neljanda korruseni, jättes õhulise üldmulje. Maja ette luuakse roheline linnaplats. Suured terrassid ja roheline linnaväljak hakkavad avanema Tartu mnt poole ja pakkuma kauneid vaateid lennujaama poolt tulijaile.

Tartu mnt. 84B hoones hakatakse kasutama päikeseenergiat ning koguma vihmavett. Ühtlasi luuakse majja ratta- ja tõuksiparklad koos dušširuumiga ning kohad elektriautode laadimiseks. Autoparkla viiakse kahe korrusega maa alla. Uue büroohoone kontoriruumidega saab liita suured terrassid, kust avanevad kaunid vaated linnale ja Ülemiste järvele ning kuhu saab lisada talveaedasid või saunu. Soovi korral saavad ettevõtted oma büroo tervele korrusele luua, et soodustada kolleegide vahelist suhtlust,» kirjeldas Mihailov uue hoone erilisi võimalusi.

Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Märksõnad
Tagasi üles