Kuna taimekaitsevahendite tootmine, turustamine ning kasutamine maksab raha ning nõuab märkimisväärseid aja- ja tööjõukulusid, on ilmne, et ilma tungiva põhjuseta keegi neid ei kasuta. Taimekaitsevahendi kasutamisel on mõtet vaid juhul, kui selle hind, taimedeni viimise kulutused ning kõik muud põllukultuuri kasvatamiseks tehtud kulutused jäävad summas väiksemaks koristatava saagi väärtusest.
Integreeritud taimekaitsest
Taimekahjustajate tõrje efektiivsuse tõstmiseks ning taimekaitsevahendite kasutamise optimeerimiseks kasutatakse integreeritud taimekaitset. Selle all mõistetakse agrotehniliste, bioloogiliste, keemiliste ja sordiaretuslike meetodite integreerimist selliselt, et taimekahjustajate arvukus ning taimekaitsevahendite ja muude abinõude kasutamine püsiks majanduslikult ja ökoloogiliselt põhjendatud tasemel ning oht inimese tervisele ja keskkonnale oleks viidud miinimumini.
Integreeritud taimekaitse on Euroopa Liidu taimekaitsevahendite tegevusraamistiku oluline osa ja muutus liikmesriikidele kohustuslikuks 2014. aastal. Eesti on riigina investeerinud arvukatesse meetmetesse, mis soodustavad integreeritud taimekaitse rakendamist ning kontrolli asjakohaste juhiste järgimise üle. Taimekaitsevahendite kasutamise koguse poolest on Eesti juba praegu Euroopa Liidu viimase viie riigi seas.
Mahepõllumajanduses kasutatakse taimekaitsevahendeid minimaalselt
Konventsionaalse ja intensiivpõllumajanduse alternatiiv on mahepõllumajandus, milles püütakse rakendada taimekaitseks peamiselt agrotehnilisi võtteid ning viia sünteetiliste taimekaitsevahendite kasutamine miinimumini, kasutadades ainult mahetootmises lubatud tooteid ja preparaate.
Paraku on enamiku mahetootjate saagikus võrreldes konventsionaalse tootmisega oluliselt madalam ning lisaks ei ole meie tingimustes rentaabel osa kultuure (näiteks rapsi) suurtel aladel maheviljeluses kasvatada. Seega vähemalt esialgu ei paku mahepõllumajandus traditsioonilisele põllumajandusele veel täielikku alternatiivi.