SÕNA EKSPERDIL ⟩ Kinnisvaraarendajad on pool kaupa riiulisse ootele pannud

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Korteripõuda süvendavad täna ka kinnisvaraarendajad, kes on osa juba töös olevatest korteritest jätnud müüki panemata, kuna kardetakse ehitusmaterjalide ja teiste oluliste sisendhindade hoogsast kallinemisest tekkivaid kahjumeid, selgitas 1Partner Kinnisvara elamispindade tegevjuht Meelis Ränk.

«Arendajad ei taha kunstlikku defitsiiti tekitada ega muul moel turgu mõjutada, vaid tegemist on viimastel kuudel ilmnenud uute äririskide maandamisega. Kuna arendaja ei tea ka ise täpselt, milliseks kujuneb projekti lõpp-maksumus, siis hoitakse osa kaupa praegu peidus,» selgitas Ränk.

Loomulikult tuli ka varem ette, et projektid läksid algse plaaniga võrreldes kallimaks, kuid tänaseks on suurusjärgud hoopis teised. «Kui ikka metalli hind hüppab paari nädalaga 50 protsenti üles, siis on mõju objekti lõppmaksumusele arusaadavalt olemas,» tõi Ränk näite ning lisas, et arendajatel on praegu tükk tegu ka seni sõlmitud lepingute täitmisega.

«Klienti alt vedada ei taheta, aga kuna peale maksta samuti keegi ei soovi, siis võib osadel juhtudel olla soodsam näiteks leppetrahvid ära maksta ja lepingust väljuda,» kirjeldas ta olukorda turul.

Praegu selgub omahind kõige varem siis, kui reaalne ehitus on juba käimas ning sinnamaani on sogases vees sunnitud kala püüdma nii ostja kui müüja.

«Mida kauem jätkub ehitusmaterjalide, energia ja muude sisendhindade enneolematu hinnaralli, seda hiljem arendajad ka praegu riiulisse ootele pandud korterid lõpuks turule lasevad,» nentis elamispindade juht.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles