Jäätmete liigiti kogumine sõltub paljuski korteriühistu agarusest (2)

Kodu.postimees.ee
Copy
Jäätmete liigiti kogumine säästab nii keskkonda kui raha.
Jäätmete liigiti kogumine säästab nii keskkonda kui raha. Foto: Mihkel Maripuu/Postimees Grupp

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimehe Andres Jaadla sõnul sõltub jäätmete liigiti kogumine kortermajas korteriühistu ettevõtlikkusest.

«Kui korteriühistu konteinerid maja ette toob, küll siis inimesed kaasa tulevad,» leiab Jaadla.

Rakvere suurtes korrusmajades said pea kolmsada korterit endale ka biojäätmete kogumise ämbrikese, et biojäätmeid oma korteris veelgi mugavamalt sorteerida. «Vastuvõtt oli väga erinev, mõnes majas oli huvi väiksem, teises jällegi küsiti juurde,» rääkis Jaadla veebihäälingus «Korteriühistu taskutarkus».

Tema sõnul on Eesti Korteriühistute Liit ka suhtumist jäätmete sorteerimisse kodus ka uurinud – põhjuseks tuuakse väga tihti see, et jäätmeid liigiti koguda pole kodus kuigi mugav. «Aga kui sul on köögis selline väike ämbrike, kuhu biojäätmed panna ja maja ees seisab biojäätmete konteiner, ei ole ju probleemi,» leiab Jaadla.

Sama meelt oli saates ka Rakvere korteriühistu Tuleviku 10 juhatuse liige Malle Vilu. Korteriühistu alustas biojäätmete eraldi kogumisega omal algatusel juba viie aasta eest ja maja eest leiab korraliku biojäätmete süvamahuti. «Alguses toodi prügi valede kottidega, siis tegin märkuse. Viie aastaga on inimesed aga ära harjunud ja teavad juba, mida ja kuidas sinna panna. Probleeme pole olnud,» räägib Malle.

Süvamahutit tühjendatakse kord kuus ja Vilu sõnul sellest piisab. «Mahuti pole kunagi ka päris ääreni täis.»

Selleks, et suurendada kortermajades elavate tarbijate teadlikkust biojäätmete vähendamise võimalustest ja parandada oskusi biojäätmeid liigiti koguda, alustas Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) mullu sügisel teavituskampaaniat «Sorteeri biojäätmeid oma korteris».

Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetatud projekti raames õpetatakse kortermajades elavatele leibkondadele just kortermaja oludesse sobivaid praktilisi oskusi biojäätmete kogumiseks ning juhitakse nii kortermajade elanike kui ka laiema avalikkuse tähelepanu biojäätmete liigiti kogumisega seotud säästvale keskkonnakasutusele ja rahalisele säästule.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles