T, 28.03.2023
TERRASSI ABC ⟩ Valmistu suveks juba praegu! Kõik, mida pead teadma terrassi hooldusest ja sisustamisest
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock
Madis Kartau
, reporter
Valmistu suveks juba praegu! Kõik, mida pead teadma terrassi hooldusest ja sisustamisest
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments

Peagi saabuv kevad-suvine hooaeg soosib lisaks kevadisele suurpuhastusele ka terrassi värskendamist. Ehitus- ja aianduseksperdid jagavad kasulikke nippe, kuidas terrass suveks korda teha ning sisustada.

Tee terrass suveks korda

Kaup24 aiakaupade kategooriajuht Kristjan Kull soovitab esimesena üle vaadata terrass: seda esimesena vajadusel õlitada, järgmisena värskendada terrassimööbel ning viimasena kujundada sinna õdus nurk õuetekstiilide ja valgustusega. «Terrassi värskendamisega võiks alustada kevadel, et esimese sooja tulekuga saaks seal kohe ka ilusat ilma nautida,» rääkis ta.

Õlita terrassi vaid kuiva ja pilvise ilmaga

Ehituse ABC ehituskeemia kategooriajuht Margus Joakit soovitab vana terrassi puhul vaadata esmalt üle puidu seisukord. «Kui puit on pehme ja lõhenenud, siis seda enam üle õlitada pole mõtet. Sellisel juhul tuleb kahjustunud lauad välja vahetada ning tihti lõpeb see isegi uue terrassi ehitamisega. Kui puit on tugev, saab õlitamisega palju ära teha ja terrassi ilmet parandada,» selgitas Joakit ja lisas, et terrassi viimistlemiseks tuleks valida pilvisem ilm, et päike puidu pinda kuumaks ei kütaks.

Terrassi tuleb õlitada.
Terrassi tuleb õlitada. Foto: Shutterstock

«Enne õlitamist pese puidu pind spetsiaalse pesuvahendiga mustusest ja tolmust. Nii puhastad puitu sügavamalt ja avad selle poorid, et õli paremini imenduks ja viimistluse eluiga oluliselt pikeneks,» kirjeldas ehituskeemia kategooriajuht õlitamise protsessi. Ta lisas, et pinna hästi toitmiseks ja immutamiseks tohib õlitada vaid kuivanud terrassi.

Joakit soovitas valida õli, mis täiendab puidu pinda, tõstes esile selle loomuliku tekstuuri ja värvi. «Kvaliteetne terrassiõli on kergesti kattev ning pakub kaitset vee, UV-kiirguse, hallituse ja seente eest. Juhul, kui terrassi õlitamisega on kiire, vali veepõhine õli. See kuivab kiiremini ja võimaldab terrassil viibida juba samal päeval,» soovitas Joakit.

Mööbli valikul lähtu perekonnaliikmete arvust

Kulli sõnul tuleks enne suve õlitada ka täispuidust terrassimööbel, sest välitingimused ja niiskus muudavad selle luitunuks ja karedaks. «Et mööbel kaua vastu peaks, tasub seda õlitada iga aasta ning eelnevalt käia puidupind üle puhastus- ja kaitsevahendiga,» sõnas Kull.

Mööbel vali vastavalt terrassi suurusele.
Mööbel vali vastavalt terrassi suurusele. Foto: Shutterstock

Uue mööbli valikul soovitas ekspert lähtuda nii terrassi või rõdu pindalast kui ka perekonnaliikmete arvust: «Kel vähem ruumi, võiks eelistada kokkupandavaid toole ja laudu, mõelda terrassimööbli funktsioonile ja otsustada lähtuvalt tooli ja laudade või diivani kasuks. Viimasel on kindlasti mugavam niisama lesida, kuid einestamiseks on sobilikum kõrgem laud ja toolid. Kellel on terrassil aga rohkelt ruumi, võiks luua sinna korraga nii einestamise ala kui ka mõnusama nurga diivani ja -tugitoolidega,» rääkis aiakaupade kategooriajuht.

Hubasust lisa valgustuse ja tuleasemega

Kull soovitab tuua taimedega terrassile rohelust: «Istuta amplitesse lilled või külva soojemate ilmade saabudes maitsetaimi. Suuremale terrassile riputa hubaseks lugemisnurgaks võrkkiik või ripptool. Kuigi võrkkiige jaoks on vaja suuremat terrassi, leidub siin ja seal ka eraldiseisva raamiga ripptoole, mille puhul kinnituskohta vaja ei ole ning mida saab paigutada isegi rõdule.»

Ilusad tulukesed loovad mõnusa meeleolu.
Ilusad tulukesed loovad mõnusa meeleolu. Foto: Shutterstock

Veel soovitab ta investeerida päikesepatareidel töötavatesse valguskettidesse – nii saab päevasel ajal säästlikult lampe laadida, et pimeduse saabudes valgustaksid need kenasti terrassi. «Viimastel aastatel on populaarseks muutunud tulease, mis annab veidi jahedamatesse Eesti suveõhtutesse soojust ning on lisaks ka praktiline, andes võimaluse tule otsas kas või vahukomme grillida,» soovitas Kull.

Ideid terrassi sisustamiseks

BOHO stiil

K-rauta sisekujundaja Getrin Ruut räägib, et mõni aeg tagasi interjööris kanda kinnitanud näiliselt boheemlaslik lähenemine on jõudnud ka terrassidele. Sellele stiilile omaselt on mööbel, taimed, tekstiilid ja sisustusdetailid esmapilgul justkui juhuslikult kokku sattunud, kuigi tegelikult on tervikliku üldmulje saavutamiseks omajagu tööd tehtud. Boheemlasliku, aga samas praktilise ja hubase lahenduse loomine on enamasti märksa keerukam kui võib esmalt tunduda.

Boho stiilis dekoratsioonid.
Boho stiilis dekoratsioonid. Foto: Shutterstock

Julged kooslused

Trendid soosivad julgust katsetada ning kokku sättida esemeid erinevatest ajastutest, maailmajagudest ja stiilidest. Eklektika ja eksootika on terrassidel moes, aga seejuures tuleb sisustamisele läheneda siiski mõningase ettevaatlikkusega, et mitte ületada hea maitse piiri ega teha järeleandmisi mugavuses. Küll võib julgelt kokku panna poest soetatut ja enda käsitööd ning kombineerida traditsioonilist põhjamaist minimalismi mõne erksa värvitooniga.

Kombineeri erinevaid stiile.
Kombineeri erinevaid stiile. Foto: Shutterstock

«Päris» mööbel

Trendikas terrassimööbel jäljendab siseruumidele omast mööblit. Nende vahe on eelkõige materjalides, sest õues peab mööbel olema ilmastikukindel. Üha sagedamini näeb aiamööblit, mille materjali võiks pidada välimuse järgi naturaalseks puiduks või rotangpunutiseks, aga mis on tegelikult valmistatud plastikust või metallist.

Välimus võib olla petlik. Naturaalset materjali jäljendav mööbel, võib olla tehtud ilmastikukindlast plastist.
Välimus võib olla petlik. Naturaalset materjali jäljendav mööbel, võib olla tehtud ilmastikukindlast plastist. Foto: Shutterstock

Pilkupüüdvad sisustuselemendid

Isegi kui terrassimööbel on olemuselt lihtne ja tekstiilid klassikalised, võiks luua terrassile suvist elavust ja koloriitsust põnevate sisustuselementidega. Ühest või kahest pilgupüüdjast piisab, selleks võib olla näiteks eksootiline vaas, silmatorkav lillepostament, trendikas lamp või huvitav küünlaümbris.

Põnevad detailid lisavad terrassile iseloomu.
Põnevad detailid lisavad terrassile iseloomu. Foto: Shutterstock

Ohtralt rohelust

Nii nagu moodsas eluruumis, võiks ka terrassile jaguda ohtralt taimi. Need võivad olla erineva ilmega ja erinevas suuruses, ka potid ei pea olema ühesugused, vabalt võib kombineerida keraamikat, puitu ja metalli. Nii nagu toas, on ka õues moes jalgadel lillepotid ja erinevad lillepostamendid, mis aitavad sättida lopsakuse erinevatele tasapindadele. Ka taimeredelid ning rõdu- ja piirdekastid aitavad luua rohelist hubasust. Terrassile võib suvitama tuua ka osa toataimi, enamasti peavad need meie suves kenasti vastu. Samas saab terrassil konteinerites või suurtes pottides kasvatada ka roose, hortensiaid või muid meelepäraseid aialilli.

Taimi pole terrassil kunagi liiga palju!
Taimi pole terrassil kunagi liiga palju! Foto: Shutterstock

Sujuvad üleminekud

Terrass võib olla ühtviisi kas elutoa, aia või mõlema pikendus. Kui elutoa ja terrassi vahel on suur klaaspind, saab luua sujuva terviku, kus terrassi sisustus võiks lähtuda elutoa iseloomust ja stiilist. Näiteks kui kodune interjöör on minimalistlik ja põhjamaine, siis võiks sama joont jätkata ka terrassil. Kui mööbliesemetega pole võimalik majas sees ja õues paikneva elutoa vahele silda luua, võib selleks kasutada sarnaseid sisustuselemente, näiteks tekstiile või keraamikat. Samuti võib terrassi visuaalselt ja praktiliselt laiendada aiamurule. Näiteks kui kiiged terrassile ei mahu, saab need paigutada aeda nii, et need moodustavad terrassi sisustusega ühtse terviku. Kõige lihtsamini saab terrassi murule laiendada roheluse ja lillede abil, kasutades näiteks samade taimede konteinereid või kaste nii terrassil kui aias.

Terrass võib olla elutoa loomulik jätk.
Terrass võib olla elutoa loomulik jätk. Foto: Shutterstock

Hubane ja soe atmosfäär

Hubasus on ajatult moes ja selleks, et veeta terrassil mõnusalt aega, on oluline mõelda esteetilisuse kõrval ka praktilisusele ja kodusoojusele. Hubasust aitavad luua tekstiilid, mis täidavad ka asjakohast rolli – põrandavaibal on mõnus astuda, pleedi alla on hea jaheda ilmaga pugeda, padjale on pehme toetuda ning kardina taha päikese eest varjuda. Hubasuse juurde kuuluvad ka valgustid. Nii nagu interjööris, on ka õues mõjusam kasutada mitut erinevat valgusallikat ning nutikaid tehnilisi lahendusi.​

Tekstiilid loovad hubasust.
Tekstiilid loovad hubasust. Foto: Shutterstock
Märksõnad
Tagasi üles