Mis on aga parem, kas osta suvila või maja sobivas maakohas? Kinnisvaramaaklerina on mulle sellised küsimused nagu «mis on parem» võõrad, kuna see ei puuduta ainult subjektiivset arusaama kõigist headest ja halbadest külgedest, vaid ka paljudest juriidilist, rahalist ja sotsiaalset laadi nüanssidest.
Miks on inimesel vaja maakodu väljaspool linna? Põhjuseid võib olla vähemalt kaks – leida suurepärane koht hooajaliseks puhkuseks või jäädavalt põgeneda linnakärast. Nendest kahest soovist lähtuvalt tasub kaaluda juriidiliste staatuste poolest individuaalelamuehitust. Selle staatuse tohutu pluss on see, et praktiliselt puuduvad piirangud, ei maa suuruses, ega ka majaehituses. Maakodu peamine eelis on suured krundid. Sinu maalapp – tee, mida tahad, piire pole, välja arvatud investeeringu suurus.
Maaelu miinuseks võib kujuneda vajadus pidevalt midagi teha, toimetada ja askeldada. Tuleb kanda hoolt hoonete ja maalapi heakorra eest, pidevalt midagi remontima ja kulutama raha hooldustöödeks. Isegi kui külas asuv maja osteti algselt suvilaks, eranditult puhkamiseks, muudab esimene löödud nael või väike peenar «ainult supirohelise jaoks», teid varem või hiljem tüüpiliseks maaharijateks. Hiljem märkate, kui palju aega kulub teie puhkusekohas töötamiseks. Kuid te võite kuuluda ka nende hulka, kes igatsevadki just maakohas füüsilist tööd teha, veidi end liigutada.
Mõnes maakohas võib olla ebastabiilne internet. Kahjuks on see tänapäeva inimese jaoks suur ebamugavus. Samuti käepärase arstiabi, lasteaia või põhikooli puudumine tingib maakohas ühe või mitme auto olemasolu. Peate olema valmis ka elektrikatkestusteks ja leppima üha kallineva küttepuu hinnaga.