KODULAEN ⟩ Millest sõltuvad laenusumma ja intressimäär?

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Kodulaenu taotleja jaoks on antava laenu summa ja intressimäär äärmiselt olulised. Kuidas neid iga taotleja puhul arvutatakse, selgitab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Intressimäär sõltub Rebase sõnul peamiselt kahest tegurist – kliendi profiilist ja turuolukorrast. «Tänaseks oleme Eestis elanud juba aasta jagu sellistes tingimustes, kus pankade intressimäärad on pidevalt langenud ehk laenamine on muutunud odavamaks,» rääkis ta. Intressimäära tasub seepärast kindlasti küsida paarist erinevast pangast ning saadud pakkumisi võrrelda.

Lisaks intressimäärale tuleb arvessse võtta ka muid tingimusi, mille alusel pangad kodulaenu üldse väljastavad. «Kui klient ütleb, et ta sai teisest pangast parema pakkumise ja me küsime, kui suur igakuise makse erinevus on, ei ole harv juhus, kus see on vaid paar eurot, kuid ühel juhul on vaja täita teatud lisatingimusi ja teisel juhul mitte,» selgitas Rebane. Kui intressimäärade erinevus on 0,1 protsenti või 0,2 protsenti siis see tegelikult ei ole Rebase kinnitusel väga suur vahe.

Maksimaalse laenusumma väljaarvutamisel on Rebase sõnul rusikareegel, et taotleja kohustused ei saa olla suuremad kui 40 protsenti leibkonna igakuisest sissetulekust.

«Eesti Panga poolt on antud soovituseks 50 protsenti, mis on absoluutne maksimum.» selgitas ta.

Taotleja kohustuste hulka arvatakse üldjuhul kõik, mille eest taotlejale igakuiselt arveid esitatakse, sealhulgas näiteks laen(ud), liising ja/või krediitkaart. See on eelkõige laenaja enda huvides. «Kui on kaks laenutaotlejat ja nende netosissetulek on kahe peale 2000 eurot, siis kohustuste teenindamiseks kuluv summa võib olla kokku 800 eurot,» tõi Rebane näiteid.  

Rebase sõnul võiks iga laenutaotleja lähtuda ühest konkreetsest soovitusest. «Kodu hind võiks ulatuda sinu leibkonna kuni viie aasta kogusissetulekuni. Selline 5:1 reegel on küll võrdlemisi konservatiivne, kuid seda võib kindlasti kasutada, et oma võimalusi analüüsida,» sõnas Rebane kokkuvõtteks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles