Teeme Ära Sihtasutuse juhi sõnul on praegune kriisiaeg kiirendanud Euroopa majanduse üleminekut naftalt kui toorainelt kestlikematele alternatiividele. «Näiteks Saksamaa toidutööstuses on juba mõne aasta eest edukalt juurutatud mitmeid suuremahulisi süsteeme, millega põhitoiduained nagu näiteks piim, riis või makaronid on plastiku asemel korduvalt kasutatavas pakendis,» ütles Kenk ning lisas, et selliseid lahendusi valivad aina rohkemad toidutootjad ja kauplejad.
«Suured tootjad on viinud läbi säästlikkusanalüüse ja leidnud, et näiteks piima puhul tasub tetrapakkide asemel kasutada tugevaid klaaspudeleid, mis korjatakse kokku, kuumutatakse ja puhastatakse ning kasutatakse kümneid kordi. Sellest saaks võtta eeskuju ka Eesti,» selgitas ekspert.
Kenk tõi välja, et kuigi mõnikord väidetakse, nagu poleks laiatarbe toidukaupade korduskasutuspakendid veel tehnoloogiliselt võimalikud, näitab Saksamaa kogemus vastupidist. «Näiteks suur piimatootja Schwartzwaldmilch müüb juba 34% piimast ja tervelt 75% koorest korduskasutuspakendites ning osakaal tõuseb. See ettevõte käitleb aastas ligi 300 tuhat tonni piima, võrdluseks toodetakse kogu Eestis aastas umbes 800 tuhat tonni. Tegu pole enam katsetustega, vaid end tõestanud süsteemidega,» ütles Kenk.
Teeme Ära juhi sõnul ei ole plastireostuse vähendamiseks tihti vaja tehnoloogilist läbimurret pakendites, vaid tuleb ära kasutada infotehnoloogia võimalused luua nutikaid lahendusi. «Vanasti oli klaaspudeleid tüütu koju tassida ja tagastada. Aga nutitelefonide ajastul tellitakse aina rohkem toidukraam koju, mis on ka keskkonnale kokkuvõttes parem kui igaühe eraldi poodisõit. Sama auto, mis toob naabruskonnale nädala toiduvaru, saab korduskasutuspakendid tagasi viia ja polegi vajadust pakendiprügi tekitada,» selgitas Kenk.