N, 30.11.2023

SÕNA EKSPERDIL ⟩ Eesti kinnisvaraturgu ootab veel tänavu ees mitu muutust

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Facebook
Comments
Inimesed otsivad suuremaid krunte ja elamisi.
Inimesed otsivad suuremaid krunte ja elamisi. Foto: Shutterstock

Uus Maa kinnisvarabüroo juhi Jaanus Lauguse sõnul ootab tänavu kinnisvaraturgu jätkuv hinnatõus ja müügimahtude vähenemine ning järgmisel aastal jõuab kohale praegusest veelgi suurem defitsiit.

Jaanus Lauguse kinnitusel jätkub ehitusmaterjalide defitsiidi ja kallinemise tõttu kinnisvara kerge hinnatõus terve tänavuse aasta. «Kindlasti ei kiirusta arendajad mingeid hinnalangetusi tegema, pigem tõstetakse või jäetakse üldse müümata. Selge see, et lähiajal midagi odavamaks ei lähe,» rääkis ta.

Samal ajal on nii ostjad kui arendajad äraootaval seisukohal ning ei tõtta pimesi tehinguid tegema. Samuti on märgid rahatrüki pidurdumisest ja laenuintresside tõusust, mis vähendavad tehingute mahtusid. Praegu on suur huvi enam-vähem valmis kinnisvaraarenduste vastu, kus seinad püsti ja aknad-uksed ees ja selliste puhul on juba ka hinda 15-20 protsenti tõstetud.

«Aga päris niiöelda paberil müüakse ja ostetakse praegu uusarendusi pigem vähe,» sõnas Laugus. «Suures plaanis on oodata valmivate uusarenduste mahu vähenemist ning selline seisak võib kesta aasta-kaks aastat, kuni maailm jälle normaalselt toimima hakkab. Siis peaks ka hinnad pidama jääma. Arendajad ostavad praegugi krunte kokku, et uueks aktiivsuse tõusuks valmis olla, aga enne jõuab kätte defitsiidi uus laine,» hoiatas Laugus.

Tänavu on Lauguse kinnitusel selged trendid maa hinna tõus, Tallinna valglinnastumine ja väikelinnade populaarsuse kasv.

«Kui huvi eramaja omamise vastu viimasel kümnendil järjest langes, siis nüüd on see selgelt tõusuteel. Inimesed otsivad suuremaid krunte ja elamisi, kuhu mahuks nii kodukontor, trenninurk kui mänguruum lastele,» lisas ta.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles