E, 5.06.2023

LUMMAV GALERII ⟩ Tallinna botaanikaaias avatakse homme võimas säntpooliate näitus

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Facebook Twitter
Comments

9. – 22. maini toimub Tallinna Botaanikaaias iga-aastane säntpooliate näitus, mis valmib koostöös erakollektsionääridega. Näha saab enam kui 250 sorti säntpooliaid ja sinilehtreid ning teisi gesneerialisi.

Näituse ajal müüakse säntpooliate haruldasi sorte, juurdunud lehepistikuid, neile sobilikku mulda ja eriväetist. Kohapeal on võimalik saada konsultatsiooni gesneerialiste kasvatamise kohta ning näidatakse õppefilmi gesneerialistest ja nende kasvatamisest kodustes tingimustes. Žürii valib näituse kauneima taime.

Säntpoolia (Saintpaulia) perekonda gesneerialiste (Gesneriaceae) sugukonnas kuulub viimastel andmetel 20 liiki taimi Ida-Aafrikas. Looduslikult kasvavad säntpooliad Tansaanias Usambara mägedes ja Keenia lõunaosa kaljudel ning rannikumetsa sammaldunud kividel. Esimest säntpooliat kirjeldati 1893. aastal.

Säntpoolia sortide rohkus on üllatavalt suur ja mitmekesine. Aretatud on enam kui 2000 sorti. Tuntakse liht- ja täidisõielisi, tähtja õiega, kurruliste ja roheliste kroonlehtedega sorte. Kõige ebatavalisemad on halli või kollase õiega säntpooliad.

Säntpooliaid müüakse maailmas aastas mitu miljonit taime enam kui 25 miljoni USA dollari väärtuses. Taime teaduslik nimetus on antud parun Walter von Saint Paul-Illaire (1860–1910) auks, kes selle taime Tansaanias loodusest avastas. Näitusel tutvustatakse 250 sorti säntpooliaid ja sinilehtreid (Streptocarpus) ning teisi gesneerialisi, nagu kaljuhepik (Petrocosmea), sinningia (Sinningia), sipelgalill (Codonanthe), leitselill (Achimenes), punahuul (Aeschynanthus), vasklehik (Episcia), urnõis (Nematanthus), õnnekann (Chirita) ja teised.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles