L, 3.12.2022

UUS REAALSUS ⟩ Skandinaavlased ja venelased teevad Eesti kinnisvaraturult minekut

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Skandinaavlased ja venelased teevad Eesti kinnisvaraturult minekut
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 12
Põhjamaade elanikud ostsid Eestis kinnisvara kokku siis, kui see veel odav oli.
Põhjamaade elanikud ostsid Eestis kinnisvara kokku siis, kui see veel odav oli. Foto: Shutterstock

Soomlased, rootslased ja venelased tõmbuvad hoogsalt Eesti kinnisvaraturult välja, näitab LVM Kinnisvara analüüs.

Soomlased, rootslased ja venelased tõmbuvad hoogsalt Eesti kinnisvaraturult välja, näitab LVM Kinnisvara analüüs.

Viimase 12 kuuga müüsid Rootsi residendid Eestis kuus korda rohkem kinnisvaraobjekte, kui ostsid. Soome residendid müüsid üle kahe korra rohkem ja Venemaa residendid ligi 60 protsenti rohkem, kui ostsid.

«Skandinaavlased ostsid Eestis kinnisvara kokku siis, kui see odav oli,» selgitas LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing. Täna müüvad nad neid oluliselt kallimalt eestlastele ja tõmbuvad meie turult välja.

Kui rootslased on Eesti kinnisvaraturult välja tõmbunud juba pikalt, siis Soome ja Venemaa residentide kannapööre on toimunud viimase kümnekonna aasta jooksul. 2012. aastal, kui Eesti majandus oli üleilmsest majanduskriisist ettevaatlikult taastumas, ostsid Soome residendid poolteist korda ning Vene Föderatsiooni residendid ligi kolm korda rohkem, kui müüsid.

 

«Residentide seas on eraisikute kõrval ka äriühingud, mistõttu eriti Venemaa residente puudutavas statistikas võib mingit rolli mängida ka kinnisvara registreerimine Eesti äriühingute nimele,» täpsustas Saksing.

«Soomlased tõmbavad aga meie eluasemete turult raha välja nii põlvkonnavahetuse kui meie kõrge hinnataseme tõttu.» Saksingu kinnitusel müüvad kortereid ja eramuid näiteks kõrgesse ikka jõudnud soomlased, kes ostsid odavate hindade ajal Eestisse eluaseme vanaduspäevadeks, kuid eelistavad läheneva raugaea veeta Soomes. Soomlaste nooremale põlvkonnale pole Eesti nii atraktiivne, sest hinnatase sarnaneb Vahemere-äärse kinnisvaraga.

Soomlased on ülekaalukalt suurima osakaaluga välisresidendid Eesti kinnisvaraturul, viimase 12 kuu jooksul ostsid nad 1155 ja müüsid 526 kinnisvaraobjekti. Kõige kiiremini tõmbuvad skandinaavlased välja Lääne-Eestist ja Tallinnast, Venemaa residendid aga Harjumaalt.

Märksõnad
Tagasi üles