Sel laupäeval, 4. juunil, pakub Tallinna botaanikaaed külastajatele esmakordselt võimalust osaleda eesti- ja venekeelsetel ekskursioonidel rekonstrueeritud mägiaias.
PILDID ⟩ Tallinna botaanikaaed kutsub tutvuma uuendatud mägiaiaga
Tallinna botaanikaaia üheks õite- ja värviküllasemaks paigaks on taas saanud mägiaed, kus on nüüd mugavam taimedega tutvuda, jalutada ja jalga puhata. Mägiaias kasvavate taimede looduslik levila on peamiselt Euroopa, Aasia ja Põhja-Ameerika mäestikes, arktilistel aladel ja rohtlates. Jalutuskäikudel läbi uuenenud mägiaia saab vastuseid küsimustele: miks on mägitaimede maailm mitmekesine, millised näevad välja alpitaimed ja miks neid kaitsma peab, mis on praguaed jms.
Tallinna botaanikaaia mägitaimede kollektsiooni vanemaedniku Krista Kirotari sõnul on mägedes kasvavad taimed oma vahva välimuse tõttu alati külastajate seas populaarsed olnud. «Meie mägitaimede kollektsioon sai alguse juba siis, kui taimi kasvatati veel Tallinnas Mooni tänavas, enne botaanikaaia Kloostrimetsa rajamist,» selgitab Kirotar. «1970ndatel ehitatud ja varasematel aegadel taimesüstemaatikat tutvustav ekspositsioon on pärast põhjalikku uuendamist muudetud sisult laiemaks mägiaiaks, kasutades nüüd taimestamisel geograafilist ja ökoloogilist printsiipi.
See tähendab, et endale sobiva kasvukoha leiavad siin nüüd nii varjulisest mägimetsast ja lopsakalt lähisalpi niidult pärit liigid kui ka tõelised alpitaimed.»
Mägiaed avatakse pidulikult esmaspäeval, 6. juunil kell 16.00. Üheskoos Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti, maastikujundusettevõttega OÜ Kivisilla ja mägiaia ehitajaga AS Terrat tähistatakse uue rajatise valmimist kõnede ning sümboolse taimeistutusega. Mägiaia juurde paigutatakse ülevaatlik näitus mägiaia kujunemisest alates 1970ndatest.
Ekskursioonid mägiaias on sel laupäeval, 4. juunil kell 11.00 ja 14.00 eesti keeles, kell 13.00 vene keeles. Ekskursioonidele saab registreerida SIIN.
Tallinna botaanikaaia mägiaed 1970–2022
Aastatel 1970–1975 ehitati ja taimestati Tallinna botaanikaaia mägitaimede kollektsiooni ekspositsioon. Hiigelsuurt kohalikust paekivist terrasside, teede ja treppidega rajatist hakati kutsuma alpinaariumiks.
1976. aastal avanes külastajatele juba suurepärane värvikas vaatepilt. 1980ndatel käis botaanikaaias palju külastajaid, kuid tööjõudu oli vähevõitu. 1990. aastal, pärast mõningast terrasside kõpitsemist, olid osa terrasse muudetud niidetavateks ning forsüütiate juures kasvasid hoopis iiriste sordid. Uue aastatuhande alguses kolis lähemale sibultaimede kollektsioon.
2007. aastal koliti mägitaimed ülemistele terrassidele ja sissekukkunud tiigiserva asemele meisterdati uus. Siis aga tuli masu ja töö jäi pooleli. Õitsvate iiriste taga nägid mägitaimed jätkuvalt head välja, kuigi müürid nende ümber olid lagunenud. 2020. aastal sai kogu ala lõpuks põhjalikult rekonstrueeritud ning seda kutsutakse nüüd mägiaiaks. Täna kasvavad siin jälle taimed maailma mäestike erinevatest kõrgusvöönditest.