TEE MÄRKMEID ⟩ 10 kuldreeglit naabrist parema kiviktaimla loomiseks

Kodu.postimees.ee
Copy
Iga kiviktaimla vajab oma staarkivi.
Iga kiviktaimla vajab oma staarkivi. Foto: Shutterstock

Kiviktaimla ehk alpinaariumi rajamine võtab omajagu aega, kuid tulemus on kaunis ja kauakestev. Kiviktaimlat on üsna lihtne ka hooldada. Aianduskeskus Hortes jagab lugejatega 10 sammu, mis aitavad luua kordumatult efektse kiviktaimla.

Kiviktaimla taimed vajavad palju valgust

Raja kiviktaimla sinna, kuhu päike paistab terve päeva, kuna suurem osa kiviktaimlasse sobivaid taimi on väga valgusnõudlikud.

Vali kiviktaimlale sobiv suurus

Suurde aeda raja suur, väikesesse aeda väiksem kiviktaimla. Mida kaugemal aianurgas see asub, seda suurem võiks ta olla – nii pääseb uhke ala hästi mõjule.

Maakivi või paekivi on parimaks ääriseks

Kasuta ääristamiseks ja kujundamiseks kas maakive või paekive. Mõlemat materjali on ühte peenrasse keeruline kokku sobitada nii, et tulemus jääks loomulik.

Kiviktaimla kõrguse tagamine

Kui kuhjad kiviktaimla rajamiseks mulla olemaolevale pinnasele, siis eralda pinnas mullakihist geotekstiili või kolmekordse kihina laotud lainepapiga. Arvesta, et kuhi vajub talvega oluliselt madalamaks.

Puhasta muld umbrohust

Puhasta muld hoolikalt umbrohujuurtest. Lase umbrohul paar-kolm korda üles tulla enne kui istutama asud ning rohi pind pidevalt puhtaks.

Kasuta vett hästi läbilaskvat, suhteliselt toitainetevaest pinnast, mis võib sisaldada ka kruusa või kiviklibu.

Lisa kiviktaimlale «staarkivi»

Võimalusel paigalda traktori või tugevate meeste ja kangi abil kiviktaimlasse mõni eriti suur kivi selliselt, et umbes 1/3 kivist jääb mulla sisse. Nii «istub» kivi peenras loomulikult ja tulemus saab eriti uhke.

Paigalda õdus valgustus

Kui soovid kiviktaimlat esitleda ka pimedas aias, vea laiali kaabel valgustite jaoks.

Paiguta kiviktaimla lilled teadlikult

Istuta kiiresti levivad padjandid suuremate gruppidena ning kasuta pigem vähem liike kui rohkem. Jäta taimede vahele piisavalt ruumi.

Lisa väikeseid okaspuid

Kombineeri padjanditega okaspuid, siis on Sinu kiviktaimla kaunis ka talvel. Roomavad ja püstised väikesekasvulised kadakad, kääbus-mägimänd ja selle erinevad sordid sobivad väga hästi.

Viimistle kruusamultšiga

Viimistle kiviktaimla soovi korral ja rohimise vähendamiseks 2–3 sentimeetri paksuse kruusamultšiga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles