Küttesüsteemi väljavahetamine ei ole ainus viis! Paar head nõksu, kuidas kodu energiasäästlikumaks muuta

Kodu.postimees.ee
Copy
Energiatõhusust aitab tõsta ka vanade akende tihendamine.
Energiatõhusust aitab tõsta ka vanade akende tihendamine. Foto: Shutterstock

Teadmatus eeloleva talve küttehindade osas on pannud paljusid mõtisklema, kuidas muuta kodu veelgi energiatõhusamaks. Lisaks küttesüsteemi väljavahetamisele tasub üle vaadata ruumide soojapidavus ning vajadusel vahetada aknad-uksed.

Kaamos Ehituse ehitusjuht Marek Korbelainen sõnul on esimene samm kodu energiatõhususe tõstmisel ruumide sisekliima hindamine. «Hinnata, kui hea soojusisolatsioon on hoonel. Mida vanem on hoone, seda kehvem on üldjuhul hoone soojapidavus,» selgitas Korbelainen. Uusehitiste rajamisel pööratakse üha suuremat tähelepanu ehitise energiaklassile, kuid murekohaks on just kümme või enam aastat tagasi ehitatud majad.

Kuidas on lood soojapidavusega?

Maja soojapidavuse hindamisel tuleb arvesse võtta nii ehitise kvaliteeti kui ka ehitises kasutatud soojustusmaterjalide tehnilisi andmeid. Pööninguga eramajades on võimalik soojustusmaterjali, nagu puiste- või kivivilla, juurde lisamisena, soojuspidavust katusealuses tõsta. Soe õhk kipub välja minema katuse kaudu, mida ilmestab hästi talvel katuseräästasse tekkivad jääpurikad.

Eraldi vaatluse alla tuleb võtta maja fassaad ning vundament. Maja õige soojustamine aitab küttekuludelt kokkuhoida ligi 40 protsenti. Just õige soojustamine on olulisim kokkuhoiukoht. Ka halvasti soojustatud vundament tekitab märkimisväärse soojakao,» lausus Kaamos Ehituse ehitusjuht. Kui terve fassaadi soojustamine on juba märksa kulukam ettevõtmine, siis vundamendi soojustus taskukohasem.

Vaheta iganenud aknad-uksed

Üks vähem tähelepanu saanud viis kodu energiatõhususe tõstmiseks on akende ja uste vahetamine. Akende soojakadu on 3-4 suurem kui seintel ehk mida suurem osa välisseintest moodustavad aknad, seda suuremad on soojakaod. Akende endi soojapidavus sõltub aga nii klaasikihtide arvust, raamidest kui ka kasutatavatest tihenditest.

«Energiatõhusust aitab tõsta ka ainuüksi vanade akende tihendamine, katkiste klaaside ja irvakil uste väljavahetamine. Kui aknad-uksed on aga juba väga päevinäinud, siis tasub kaaluda uute kolmekordsete akende ning soojuspidavamate uste paigaldamist,» selgitas Korbelainen.

Energiahindade kasvu puhul on Korbelaineni sõnul tegemist pigem uue normaalsuse kui hetkelise anomaaliaga, mispärast soovitab temagi panustada taastuvenergialahendustesse, näiteks päikesepaneelidesse. «Üha rohkem päikesepaneele leiab tee kodumajapidamisse,» kinnitas ta.

Tagasi üles