T, 28.03.2023

TEE MÄRKMEID ⟩ 7 olulist näpunäidet igikestva elupuuheki istutamiseks

Kodu.postimees.ee
7 olulist näpunäidet igikestva elupuuheki istutamiseks
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Elupuud. Pilt on illustreeriv.
Elupuud. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Elise Aia eestvedajad jagavad kasulikke nippe elupuudest heki istutamiseks. Hea hekk peab kinni nii müra, tuule kui võõraste inimeste pilgud.

Kui soovite elupuudest Smaragd või Brabant hekki, siis tuleks puud istutada 70-80 cm vahega 

Samuti peaks olema kaugus aiapiirdest (traataed, puitaed) 70-80 cm. Siis on puul ruumi kasvada ja moodustub ilus hekk. Eelistades reas eraldi seisvaid puid, siis tuleks istutamisel jätta puude vahe suurem – meeter või isegi rohkem.

Potis kasvavaid istikuid võib istutada kogu vegetatsiooniperioodi

Paljasjuurseid taimi istutatakse vaid varakevadel või hilissügisel.

Heki rajamisel tuleks mõelda kohe, kas soovite puude alust multšida või niita

Aastate pärast muruniitmise vajadus heki alt kaob, sest hekk saavutab piisava tiheduse ja muru seal all enam ei kasva. Kui otsustate multšida, siis tuleb enne istutamist eemaldada murukamar.

Enne istutama asumist soovitame puid korralikult kasta, lausa uputada

Lihtsaim viis on panna taimed potiga koos kuhugi veevanni, see tagab korraliku kastmise. Jätta seniks veevanni, kuni õhumulle enam pinnale ei tule. Selline kastmisviis on parim ka sellisel juhul, kui puud on juba koju toodud, kuid istutamiseni läheb aega. Voolikuga kastes voolab vesi kiiresti mullast läbi või voolab juba poti pealt maha ja juurteni ei jõua midagi.

Istutusauk peab olema vähemalt 10 cm suurem, kui on puu mullapall

Võttes taime potist tuleks veidi juuri lahti harutada, see tagab kiirema juurdumise. Puu juurekaela ei tohiks istutada sügavamale, kui see potis oli.

Vahemaid puust puuni ja puust aiani on hea mõõta täpselt parajaks (nt 70 cm) lõigatud pulkadega

Muld vajutage jalaga kõvasti puu ümber kinni. Seda tööd on hea teha kahekesi, üks hoiab puud sirgena ja teine vajutab muudkui kinni. Kindlasti vaadata töö käigus, et puud saaks kenasti otse igas vaates. Umbes nädala jooksul saab veel veidi viltu vajunud/jäänud puid tasakesi peale kastmist otseks sikutada.

Korralik kastmine tagab puude puudele pika ja korraliku kasvuea 

Kastmist tasub alustada juba istutades. Istutusauku panna umbes 5 liitrit vett ja kindlasti kasta korralikult ka peale istutamist. Edaspidi tasub samuti investeerida oma aega, et tegeleda kastmisega, sest jättes selle vahele, peate hakkama ühel hetkel puid asendama. Selle töö peaks ette võtma 2 korda nädalas ja kasta tuleb korralikult. Igale puule arvestada vähemalt 10 liitrit vett. Hea rahustav töö: seisate voolikuga puu juures ja loete numbreid. Enne vaadake, mitmeni lugema peate, et 10 liitrine ämber täis saaks. Väga hea on seda tööd teha enne sadu või peale vihma. Nii läheb kogu vesi puu juurteni ja taim saab korralikult kastetud. Istutusjärgsel aastal on kastmine teie heki püsimajäämise saladus, tehke endale teene ja kastke korralikult.

NB! Kastmissüsteem tasub paigaldada siis, kui voolikuga seismine tundub teile ajaraiskamisena. Erinevaid süsteeme on müügil, kuid ka siis tuleb jälgida, et iga puu saaks 10 liitrit vett.

Märksõnad
Tagasi üles