Juuli on Tallinna botaanikaaias prantsuse kultuuri päralt!

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Copy
Tallinna botaanikaaed.
Tallinna botaanikaaed. Foto: Sven Zacek

Alates 2021. aasta kevadest on Tallinna botaanikaaed kehastunud Taimeriigi Suursaatkonnaks. Juuli on pühendatud Prantsusmaale. Koostöös Prantsusmaa Suursaatkonna ja Prantsuse Instituudiga korraldatakse juulikuu vältel botaanikaaias ekskursioone, loenguid, töötube, näitust ja muud põnevat.

Ringkäigud Prantsusmaa taimede tundmaõppimiseks toimuvad 3., 16., 23. ja 30. juulil kell 12.00, juhendab botaanik Urmas Laansoo. Ringkäigule saab botaanikaaia sissepääsupiletiga. Registreerimine SIIN

Juulis esitleb Prantsuse Instituut Tallinna botaanikaaia Palmimajas näitust digitaalsetest keskkonnajälgedest, kutsudes külastajaid rännakule digitehnoloogia keskkonnamõjude radadele. Näitus on eesti ja inglise keeles.

Molière'i 400. juubeli raames saab 5. juulil kell 17.00 botaanikaaia mägiaias kuulata Kristjan Üksküla esituses katkendeid näidenditest «Le Dépit amoureux» ja «Don Juan», seda nii eesti kui ka prantsuse keeles.

5. ja 25. juulil edastatakse Palmimaja kasvuhoonetes taskuhäälingut «Fermez les yeux». «Fermez les yeux» (Sulgege silmad) on Arte raadio taskuhääling, mis esitab kolm imelist Félix Blume'i poolt salvestatud helimulli: Amazônia (32 minutit Amazonase vihmametsas), Lehmad ja fulani rahvas (Mali laulud ja helid) ning Tulemaa (Lambad maailma lõpust).

12. juulil kell 16.00 linastub «L'âme du vin» (Veini hing), mis on dokumentaalfilm Burgundia veinidest. Viinamarjaistandustes ja veinikeldrites aastaringselt tehtud töö tulemusena sünnivad vapustavad veinid, millest vaimustutakse kõikjal maailmas: Romanée Conti, Gevrey-Chambertin, Chambolle-Musigny, Meursault, Volnay... Film on prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega. Registreeru tasuta filmiõhtule SIIN.

Suvel on Prantsusmaal rosé veinide joomine väga levinud. Need on värsked ja puuviljased ning sobivad hästi piknikule ja grillimisõhtule. 12. juulil kell 18.00 esitleb veiniekspert Karl-Erik Laanet degusteerimiseks mõned veinid ja pajatab rosé veinide kultuurist, piirkondadest ja sellest, kuidas neid nautida. Veinide õpitoa sissepääs on 25 eurot. Registreerimine e-posti aadressil cours@ife.ee

19. juulil kell 15.30 toimub Tartu Ülikooli prantslasest makroökoloogia teaduri Aurèle Toussaint'i avalik loeng «Miks kaitsta ohustatud liike?». Meie planeedi elusolendite mitmekesisus seisab praegu silmitsi kriisiga, mille käigus võib sel sajandil välja surra üle miljoni liigi. Lühiloengus annab Aurèle Toussaint ülevaate teadlaste ees seisvatest väljakutsetest, mõistmaks ja ennetamaks bioloogilise mitmekesisuse kriisi tagajärgi. Registreeru tasuta loengule SIIN.

19. juulil kell 16.30 on arutelu teemal «Toidu tulevik». Maailma toiduprobleem on tänasel päeval tõusnud põletavaks teemaks. Maailma rahvaarv kasvab jätkuvalt ning tuleb välja mõelda uued lahendused kogu planeedi toitmiseks. Millised võiksid need lahendused olla? Arutlevad Prantsuse (Nathalie Bolduc) ja Eesti (Petri-Jaan Lahtvee) teadlased. Registreeru tasuta arutelule SIIN.

25. juulil toimub kell 10.00-13.00 täiskasvanutele ja kell 14.00-17.00 lastele töötuba «Climate Fresk». Vaid kolme tunniga on töötoas võimalik tutvuda kliimamuutuste põhjuste teaduslike alustega, et seejärel vastavalt tegutseda. Climate Fresk on 2018. aasta detsembris asutatud Prantsuse mittetulundusühing, mille eesmärk on tõsta avalikkuse teadlikkust kliimamuutustest. Registreeru tasuta töötuppa SIIN.  

31. juulil peetakse botaanikaaia avamaal petankiturniiri.

Tagasi üles