N, 1.12.2022

Kasvuhoone – kuhu see aias paigutada ning kui suur üldse valida?

Kodu.postimees.ee
Kasvuhoone – kuhu see aias paigutada ning kui suur üldse valida?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Kasvuhoone lisab aeda uue mõõtme. See võimaldab kasvatada suuremat valikut taimi ja aiahooaega pikendada. Mis veelgi olulisem – seal saad toimetada iga ilmaga! Hortese aiandi tegijad jagavad juhtnööre, kuidas leida enda koduaeda see õige!

Kõik, kes on kunagi maitsnud tomateid, mis on kasvanud hoole ja armastusega oma kasvuhoones, teavad kui hästi tomatid tegelikult maitsevad! Aga kasvuhoone ei ole vaid koht, kus kasvatada tomateid-kurke või särtsakaid vürtspaprikaid, sinna saad kasvama panna või hoida ka muid soojalembeseid vilju ja ilutaimi või tegeleda taimede ettekasvatusega.

Asukoht aias

Kui plaanid kasvuhoonet kasutada aasta läbi, tuleks see paigutada pikemat külge pidi ida-läänesuunaliselt. Nii saab see pimedamal ajal maksimaalselt valgust ning soojeneb kiiremini.

Kui plaanid kasvuhoonet kasutada vaid suvel, paiguta see põhja-lõunasuunaliselt. Nii saavad mõlemad küljed võrdselt valgust ning kuumal ajal väheneb ülekuumenemise oht.

Kasvuhoone ümber peaks igasse külge jääma vähemalt üks meeter vaba ruumi – nii saad kasvuhoonet hooldada ning vajadusel parandada.

Ära pane kasvuhoonet otse puu(de) alla või kohe kõrvale. Puud heidavad kasvuhoonele varju, mis soodustab kasvuhoone pinnale roheka samblakihi teket. See vähendab taimedeni jõudva valguse hulka veelgi.

Samuti võivad kahju teha puudelt langevad oksad ning katusele kogunevad ja kleepuvad lehed. Kahju võivad teha ka puujuured, mis kasvades kergitavad kasvuhoonealust pinnast.

Kasvuhoone ümber ei tohiks olla teisi suuremaid hooneid, mis seda varjutavad või ventilatsiooni takistavad, vahendab Hortes.

Vali kasvuhoonele tuulevaikne koht. Kui sellist võimalust ei ole, peaks kasvuhoonele tegema vundamendi ning eelistama raskemat karkassimaterjali.

Kuna sa hakkad kasvuhoones käima regulaarselt – suvel tõenäoliselt iga päev, näiteks tuulutamiseks või tomatite korjamiseks, peab pääs sinna olema mugav ja lihtne. Mõtle läbi ka see, kust hakkab tulema vesi kasvuhoone kastmiseks.

Kasvuhoone suurus

Kasvuhoone pinda arvestatakse ligikaudu 5 ruutmeetrit ühe pereliikme kohta. Kui tahad lisaks kasvatada vilju ka talvevarudeks või katsetada muid kultuure, arvesta pinda veidi enam.

Ventilatsioon on oluline!

Ventilatsiooni eesmärk on liigse temperatuuritõusu ärahoidmine ning liigse õhuniiskuse vähendamine. Ventilatsiooniluugid võivad olla kas katuseharjal või külgseinas. Õhutusavade kogupind peaks olema 25–30 protsenti kasvuhoone põrandapinnast! Suletud luukide kaudu ei tohi kasvuhoonesse sattuda vihma ega lund.

Märksõnad
Tagasi üles