N, 8.12.2022

UKRAINA HEAKS ⟩ Korteriühistute liit ulatab Ukrainale ülesehitustöödel abikäe

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Korteriühistute liit ulatab Ukrainale ülesehitustöödel abikäe
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Sille Annuk/Postimees Grupp

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees Andres Jaadla tutvustas Tallinnas toimunud kohtumisel Lääne-Ukraina Zõtomõri oblasti delegatsiooniga Eesti Korteriühistute liidu tegevust ning Eesti häid praktikaid korterelamute renoveerimisel, sealhulgas BuildEST projekti, mis toob kokku erinevate osapoolte teadmised ja kogemused elamufondi rekonstrueerimiseks.

Jaadla sõnul seob Eesti korteriühistuid ja Ukraina elamumajanduse edendajaid varasem tihe koostöö. Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) juhitud arengukoostöö projekt andis 2018-2020 võimaluse tuua kokku elamuvaldkonna asjatundjad Eestist ja Ukrainast, et analüüsida Ukraina elamumajanduse olukorda, jagada riikide parimaid praktikaid ja kogemusi, ning teha ettepanekud Ukraina elamuvaldkonna edasiseks arendamiseks.

Projekt «Ukraina eluasemevaldkonna reformide toetamine» sai teoks tänu välisministeeriumi kaasfinantseerimisele arengu- ja humanitaarabi vahenditest.

«Ukraina rühkis enne sõda väga edukalt elamumajanduse reformide teel ja meil oli väga hea meel sellele kaasa aidata. Suure kurbusega jälgime sõjategevust, purukspommitatud kortermajade rajoone ootab nüüd ees mastaapne ülesehitustöö,» hindas Jaadla. Tema sõnul on liit valmis Eesti korteriühistute renoveerimispraktikate jagamisega selles õlga alla panema.

«Kohtumisel äratasid ettevõtjates aga huvi ka innovatiivsed ideed, näiteks Austrias välja töötatud uus moodulehituse tehnoloogia, mida tutvustas EKÜL ajakiri Elamu nii eesti kui vene keeles,» vahendas Jaadla.

Jaadla sõnul on tegemist uuendusliku ja paindliku moodulehituse lahendusega, mille töötas välja Austrias Grazi linnas tegutsev elamukinnisvaraarendaja ÖWG. «Lahendus võimaldab olemasolevat eluhoonet ajas muuta vastavalt vajadusele. Uus elamu prototüüp, mida esmakordselt esitleti eelmisel aastal, kannab nime Kiubo,» rääkis Jaadla ajakirjale Elamu viidates.

Tänaseks on tema sõnul Austrias selle järgi valminud ka esimesed elumajad. «Lahendusele ennustatakse aga suurt üle-euroopalist potentsiaali,» vahendas Jaadla. Kiubo elumaja arhitektuuriline lahendus koosneb hoone raamistikust, mida kutsutakse Kiubo terminaliks, ja sellesse raami asetatavatest eluruumimoodulitest. Lahendus sobib nii ühepereelamute kui kortermajade ehitamiseks. Hoone raamistikus asuvad kõik kommunaallahendused, nagu vee-, kanalisatsiooni- ja energiavarustus. Raamistikus olevatesse niinimetatud pesadesse saab paigaldada erineva disaini ja ruumilahendusega korterimooduleid, mis koos raamistikuga moodustavadki hoone.

Iga korter põhineb täielikult varustatud ja täpselt kokkupandaval põhiruumimoodulil suurusega 25 ruutmeetrit ja kõrgusega 2.8 meetrit. «See oli kõigest üks näide, kuid häid lahendusi on teisigi, ka siinsamas Eestis,» kinnitas Jaadla.

Märksõnad
Tagasi üles