Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

PUUST JA PUNASEKS Noortaimed ostetud, kuidas edasi?

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Uute taimede saamiseks on mitu võimalust: kas kasvatad need seemnest ise, ostad ettekasvatatud noortaime (nn beebitaime), keda kodus edasi kasvatada või ostad juba n-ö valmis istiku, kelle võid kohe tema kasvukohale panna. Hortesi aiandi tegijad jagavad juhtnööre, kuidas seda teha.

Nüüd kui aianduskeskustesse on jõudnud esimesed noortaimed, tekib paljudel neid vaadates ehk küsimus, kuidas nende eest hoolitsema peaks või kas nende suuremaks kasvatamine ikkagi õnnestub?

Noortaimedest on pakkumisel nii erinevaid maitsetaimi ja köögivilju, kõige suuremas valikus on aga suvelilli. See on ainulaadne võimalus eri taimedest just selliseid lilleampleid, konteinereid või rõdukaste kujundada nagu ise soovid.

Vali võimalikult terve välimuse ja ilusate juurtega taim. Seda saad kontrollida kas poti põhja alla vaadates – tugevad taimed on oma juured põhjaavadest juba välja ajanud või taime külvikassetist õrnalt välja tõmmates.

Noortaimede viimine koju

Olenevalt ostukohast on noortaim kaasaostmiseks kas minipotis, näiteks kuue või 12 kaupa külvikassetis või tuleb ta aianduskeskuses kassetist eemaldada ning kilekotis n-ö paljasjuursena koju tuua.

Kuna noortaimi müüakse ajal, mil väljas on veel (väga) külm, siis paki ostetud taimed aianduskeskuses nii, et teekonnal koju oleks välistatud nende külmumise oht.

Koju jõudes puhasta taimekassett/-pott kuivanud lehtedest ja muust kõdust, millest võib saada hea pinnas haigustele. Esialgu jäta taimed kuni nädalaks veel kassetti või minipotti, milles taim poes oli – nii annad talle aega uute oludega kohanemiseks. Taimed on enne aianduskeskusesse jõudmist olnud pikalt teel ning pimedas.

Vajadusel kasta taimehakatisi ning aeg-ajalt piserda toasooja veega et pakkuda kõrgemat õhuniiskust.

Leia neile kodus võimalikult valge kasvukoht, kuid ära pane taimi otsese päikese kätte - see võib nad ära kõrvetada.

Järgmine samm - ümberistutamine

Kui tundub, et taim on kohanenud, istuta ta ümber suuremasse potti või otse amplisse, rõdukasti või muusse konteinerisse, kus teda suvel näha soovid.

Amplisse või lillekasti istuta noortaimed juba selliste vahedega kui istutaksid suuri istikuid! Näiteks amplisse, mille ülemine läbimõõt 32 cm, läheb 4–5 taime, üks keskele ja teised serva.

Kui taim tulid koju ilma ümbriseta, siis istuta ta loomulikult kohe ümber! Kuid anna ka siis aega kohaneda, hoides taimi mõned päevad veidi varjulisemas ja jahedamas kohas, valgust järk-järgult suurendades.

Taime juurepalli ümber olevat õhukest tekstiili või võrku ei ole mõtet ümberistutamisel hakata ära rebima, sest juured kasvavad sellest materjalist läbi. Istuta taim samale sügavusele kui ta varem kasvas. Pärast istutamist kindlasti kasta.

Kui sul on võimalik, paku taimedele kindlasti ka lisavalgust. Mida vähem valgust, seda rohkem kipub taim pikaks venima ja nõrgaks jääma. Kasvukoht ei pea olema soe, ettekasvuks sobib ka veidi madalam temperatuur (14–17 kraadi).

Kastmisega tuleb olla väga hoolas! Kasta noortaimi regulaarselt, kuid väldi ülekastmist – nende juured võivad kergelt mädanema minna. Soovitame ühtlase niiskuse tagamiseks kasutada pigem pritsi. Liigniiske keskkond või ka liiga jahe temperatuur võib põhjustada taimedel tõusmepõletikku.

Kui istutad taimed kohe nende lõplikku kasvukohta – amplisse, konteinerisse või rõdukasti, siis kasuta istutamisel suvelillemulda ja lisa sinna pikaajalist kompleksväetist või pikaajalisi suvelilleväetise tablette.

Samuti sega istutusmulla sisse kastmisgeeli, mis aitab mullas niiskust säilitada. Geeli kristallid hakkavad niiskuse toimel paisuma ja muutuvad vett siduvaks tarretiselaadseks konsistentsiks, millest hakkab vett tasapisi eralduma. See on hea väike abivahend igasse amplisse või konteinerisse, eriti aga päikeselises kohas olevatele.

Ole julge - kärbi ja veelkord kärbi!

Noortaimede juurdumiseks kulub umbes 10 päeva. Nüüd on aeg alustada väetamisega (v.a juhul, kui kasutad spetsiaalset suvelillemulda ja pikaajalist väetist) ning taimede kärpimisega!

Juurdumisest annab märku taime kasv – võrsete tippu on lisandunud heledam uus kasvuosa, aga seda saad kontrollida, kui võtad õrnalt taime ladvast kinni ja püüad taime mullast välja sikutada. Kui taimejuured on kinnitunud, siis see väga kergesti ei õnnestu.

Väetamist alusta esialgu lahjema annusega. Eriti oluline on see just õitsvate suvelillede puhul. Kasuta suvelillede või õitsvate toataimede väetist.

Kärpimine on vajalik maitsetaimede ja paljude suvelillede puhul. See soodustab nende kasvu ja arengut, aitab taimel hargneda ning muutuda kompektsemaks. Samuti tagab see rikkalikuma õitsemise ja saagi.

Alles pisikese, 5–10 cm pikkuse noortaime ladva ära näpistamine või lõikamine tundub alguses veidi hirmutav, kuid peaksid seda kindlasti tegema. Vaid nii hakkab taim hargnema – ladva näpistamisega stimuleerid lehekaenaldest arenevate külgvõrsete kasvu ning kujunema hakkab rohkete külgharudega, kompaktne taim.

Taime kärpimise või pügamisega tegele korduvalt - lase taimel vahepeal veidi kasvada ning haara siis taas julgelt kääride järele.

Kui märkad taimel väljaveninud oksi, siis lõika ka need julgelt välja, vaid nii saad omale kompaktsed ja rikkalikult õitsevad taimed!

Tagasi üles