KODUKOHVIKUTEPÄEVAD Hiidlased avavad juba täna oma aiaväravad ja südamed!

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Copy
Foto: Erakogu

Täna algavad Hiiumaal kodukohvikutepäevad. Kolme päeva jooksul avatakse üle Hiiumaa 34 eriilmelist kodukohvikut - hiidlased avavad oma aiaväravad ja südamed, et toita ära terve saar ja mandrimaagi. Seoses tänavuse kirjandusaastaga, pakuvad paljud kohvikud ka vaimutoitu.

«Kodukohvikud toovad saarele arvukalt külalisi, kes armastavad Hiiumaad ja meie kodukohvikute mitmekülgsust. See on igal aastal oodatud tähtsündmus. Võib öelda, et tegemist on ooperipäevadega Hiiumaa moodi, selle vahega, et kohvikutesse sisenemisel piletiraha ei küsita, ühes ruumis ei pea kõik vaikselt koos olema ning võib julgelt matsutada,» ütles Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav.

«Suure töö tegijad, kelle najal see traditsioon püsib, on meie imelised kohvikutepidajaid. Hiiumaal algavad ettevalmistused kohvikutepäevadeks pikalt enne sündmuse algust ja on väga põhjalikud. Tegemist on kogukonna sündmusega - soe, kodune ja hiiumaine.»

2022. aasta on Hiiumaa kirjanduse aasta. Lisaks söögile ja joogile pakutakse sel korral kohvikutes ka kamaluga vaimutoitu ja mekitakse kirjandusvürtsi. Kohvikutest võib leida nimekaid kirjanikke, kirjastajaid, luuletajad ja lisaks kõigile teistele ka kurikuulsaid raamatutegelasi.

Nii näiteks loevad Suuresadama «Traalikohvikus» parimate kalasöökide kõrvale ja meeli paitava merekohina taustal oma aegumatut luulet Paul-Erik Rummo ja Viiu Härm. Laukal aga avab oma laekad kurikuulus «Randröövel», kes on lugejaile tuttav Herman Sergo sulest. Selles kohvikus keeratakse aeg tagasi krahviajastusse ja räägitakse kunagise Hiiumaa valitseja krahv Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternberg’i uskumatutest tegemistest siin ja sealpool merelaineid.

Kõplased aga on koguni otsustanud üheks õhtuks külavahele raamatukogu kokku klopsida. Küla keskele loodavasse raamatukokku tuuakse oma koduriiulitest head ja huvitavat, mida saab kohvikutesse kaasa võtta.

34 kodukohviku seas on tuntud tegijaid oma headuses kui ka neid hiidlasi, kes avavad kohviku esimest korda. Tulla tasub kogu perega - ka lapsed leiavad kohvikutest kuhjaga tegevust. Esimesed kohvikud avatakse juba täna kell 12 Kassaris.

Vaata Hiiumaa kodukohvikute päeva infot SIIT ja SIIT!

Tagasi üles