7 olulist sammu, enne kui hakkad eksterjööri värvima

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Puitlaudisest fassaad on ilus ja populaarne, kuid päike on selle suhtes halastamatu, mistõttu omandab sein juba paari aastaga räämas ja väsinud ilme. Sestap vajab sein aeg-ajalt väikest värskenduskuuri, mis aitab ühtlasi ka fassaadi eluiga pikendada. K-rauta tootejuht Martin Tõru toob välja tööde järjekorra ja annab nõu, kuidas saavutada soovitud tulemus.

Ettevalmistus on pool võitu

Värvimise olulisim etapp pole värvimine ise, vaid selle ettevalmistus. Alusta pindade kontrollist ja seinte pesemisest. Määrdunud seinu ei tasu värvida, tulemus ei saa pikaealine. Seinu võiks pesta vooliku ja pehme harjaga, kui vaja, võib võtta appi terasharja. Kui seinad on puhtaks küüritud, eemalda lahtine värv kaabitsaga. See on aeganõudev ja tüütu töö, seega võiks valida korraliku tööriista. Suure tuleohu tõttu ei tohi kasutada kuuma puhurit. Kui värv on korralikult seina küljes kinni, pole seda tarvis lahti kangutada, võib ka vana värvi uuega katta. Kui selgub, et laudades on auke või pragusid, tuleks need täita spetsiaalse pahtliga, uus värv ise katkisi kohti ei peida.

Vali õue sobiv toon

Eestlased kipuvad eelistama pastelseid ja rahulikke toone, aga välisfassaadile värvi valides tasub teada, et erksad toonid püsivad kauem värskena.

Seina värvitakse kuiva ilmaga

Välisfassaadi värvimiseks tuleb valida sademeteta ilm, õhu suhteline niiskus peab jääma alla 80% ja õhutemperatuur ületama + 10°C. Pilvine, aga mõõdukalt soe ilm on värvimistööks kõige sobilikum.

Sega piisava varuga värvi

Värv tuleb enne pealekandmist hoolikalt segada, vajadusel lahjendada ja ühes nõus peab olema piisavalt värvi, et katta terve seinapind, et vältida samal pinnal toonide erinevusi.

Säästa värvi kruntimisega

Enne värvimistööga alustamist veendu, et sein on täiesti kuiv. Kui eelmisel päeval on tugevalt vihma sadanud, siis on ilmselt parem värvimistöö pisut edasi lükata. Enne õige tooni pealekandmist võiks seina katta kruntvärviga – see tagab ühtlasema tulemuse ja aitab värvi kokku hoida. Pärast kruntimist peab sein taas kuivama, alles siis saab alustada värvi pealekandmisega.

Kasuta värvimiseks õigeid tööriistu

Värvi võib peale kanda nii pintsli kui rulliga, aga tööriist tuleb valida vastavalt värvi olemusele. Vesialusel värvidele naturaalse harjasega pintsel ei sobi, see imab vee sisse ja läheb tombiks. Seevastu sünteetiline kiud vett ei ima ja sobib vesialusel värviga hästi. Kui kasutatad lahusti baasil värve, sobib naturaalse harjasega pintsel. Puidukaitsevahenditega sobib kõige paremini poolsünteetiline pintsel. Tavaliselt on värvipurgile märgitud, millise pintsli või rulliga seda võiks peale kanda.

Kanna värv seinale laudisega samas suunas

Värvi kantakse seinale laudisega samas suunas – kui laud on paigaldatud horisontaalselt, siis horisontalaselt ja kui laud on paigaldatud vertikaalselt, siis kantakse ka värvi lauale vertikaalselt. Erilist tähelepanu tuleks pöörata laua otstele ja ühenduskohtadele, sest just nendes kohtades hakkab ilmastiku negatiivne mõju esimesena endast märku andma. Värvikihte tuleb peale kanda vähemalt kaks, soovitatavalt kolm. Iga kihi lõpetamise järel tuleb anda seinapinnale aega korralikult kuivada.

Tagasi üles