N, 1.12.2022

PISTA SUVI PURKI ⟩ Vaata, millised olulised aiatööd tuleb septembris kindlasti veel ära teha!

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Vaata, millised olulised aiatööd tuleb septembris kindlasti veel ära teha!
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Algab sügisene istutushooaeg!
Algab sügisene istutushooaeg! Foto: Pexels / CC0 Licence

Kui suvest hakkab tasapisi sügis saama, on aeg aeda koristada ja kindlasti ka istutada, soovitavad Hortese aiandi tegijad.  Kõik see hakkab sind juba kevadel rõõmustama ja oma ilu näitama. Praegu aga püüavad pilku üha enam kirkamaks muutuvad värvid ning rõõmu toovad endakasvatatud viljad.

Viimane aeg on anda taimedele sügisväetist, et nad saaksid end talve tulekuks valmis seada.

Lõika üheaastaste taimede kuivanud ja äraõitsenud õied, lehed ja varred ning vii need komposti. Haigustunnustega taimepealsed on parem põletada. Äraõitsenud ja koledaks muutunud taimepealsete eemaldamine on oluline, kuna õhuniiskus ja jahedus soodustavad seenhaiguste levikut.

Puhasta ja desinfitseeri aiakääre, enne kui uue põõsa või puhma kallale asud. Nii väldid taimehaiguste edasikandumist!

Kobesta istutusalade muld ning eemalda umbrohud. Soojal sügisel on rohimine oluline ning annab aiale korrektse välimuse. Hoia silm peal nälkjatel, kes niiske ilmaga on varmad sinu aeda ründama!

Niida muru korrapäraselt, sest varasügisesel niiskel ajal kasvab muru veel hoogsalt.

Valmistu kevadeks

Kevad pannakse aeda kasvama just nüüd! Kogu septembri võid maha panna kevadiste sibullillede mugulad ja sibulad. Alusta nartsissidest, veidi hiljem tulbid, hüatsindid, võrkiirised, krookused ja teised. Istuta ainult kvaliteetseid sibulaid ning lisa istutamisel istutusauku sibullillede väetist.

Algab sügisene istutushooaeg! Istuta uusi puid-põõsaid ja püsililli või jaga olemasolevaid. Nüüd on hea aeg laiutama hakanud või teist kasvukohta vajavaid püsililli ümber istutada või neid jagamisega paljundada.

Paljasjuurseid puid-põõsaid asu istutama siis, kui lehed tulevad põõsaste küljest kergelt lahti. Praegu istutatud hekid vajavad kevadel vähem kastmist, sest nad on selleks ajaks piisavalt juurdunud.

Kui sademeid on vähe, siis kindlasti kasta suvel istutatud taimi.

Pärast tugevamaid öökülmasid võta üles gladioolisibulad, daaliate ja kannade risoomid. Kuivata neid paar nädalat toatemperatuuril ja vii siis jahedasse, kuiva ja külmavabasse hoiuruumi talvituma.

Jaga saaki ja pista suvi purki! Saagikoristus on parim osa puu- ja köögiviljakasvatusest! Kontrolli valmivat saaki regulaarselt, et mitte maha magada õiget aega viljade korjamiseks või ülesvõtmiseks.

Hallaöödel kaitse kurke ja suvikõrvitsaid kattelooriga, et pikendada saagi valmimist.

Kui kasvuhoones on viimased viljad valminud, on aeg see puhastada ja koristada. Pärast saagi korjamist vii välja taimejäänused ja pealmine mullakiht. Ära pane taimejäänuseid komposti, vaid hävita need. Samuti viska minema taimede tuginöörid jms, mis võivad olla taimehaigustega saastunud.

Anna aiale ja rõdukastidele värvi krüsanteemide, kanarbike, eerikate või dekoratiivkapsaste ning teiste sügiskülmadeni õitsevate taimedega.

Märksõnad
Tagasi üles