N, 8.12.2022

PANK ⟩ Euribori tõusu valguses on paslik oma kohustused üle vaadata

Kodu.postimees.ee
Euribori tõusu valguses on paslik oma kohustused üle vaadata
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Kõikide kohustuste ülevaatamine on praeguses olukorras ainuõige.
Kõikide kohustuste ülevaatamine on praeguses olukorras ainuõige. Foto: Pexels / CC0 Licence

Luminori klienditeenuste juhi Kaspar Korki sõnul tekitasid pikalt kehtinud negatiivsed intressimäärad pangalaenuga inimestes illusiooni, et euribor ei tõusegi enam üle nulli. Nüüd oleme aga olukorras, kus euribori tõus mõjutab üha enam inimeste igakuist eelarvet ning intressimääraga seotud summad võivad tõusta lähitulevikus veel.

«Väga oluline on jälgida, kuidas majanduslik pilt muutuma hakkab ning millises suunas trendid liiguvad. Kui 100 000 euro suuruse laenu puhul tõuseb euribor ühe protsendi peale, tähendab see umbes 50 eurot täiendavat kulu kuus. Seevastu nelja protsendi puhul oleks see juba märkimisväärsem ehk 200 eurot. Sellised stsenaariumid tuleks kindlasti laenu võttes või seda juba omades läbi mõelda,» rõhutab Luminori klienditeenuste juht.

Suurem osa kodulaene on seotud kuue kuu euriboriga, mis püsis negatiivsena järjest seitse aastat ning jõudis taas plussi tänavu juuni alguses. Ehkki euribor on olnud pikaajaliselt negatiivne, ei ole see siiski nii kogu aeg olnud. Ajaloost on tuua ka näiteid, kus euribor on olnud isegi viis protsenti.

Kuna intressimäära tõus võib paljude inimeste hakkamasaamise surve alla panna, tuleks Korki sõnul võimalusel üle vaadata kõik kohustused ning mõelda, kas kuskilt on võimalik raha säästa. Ka pangad on otsimas võimalusi, et euribori kasvu valguses inimestes kindlustunnet tõsta.

«Üheks võimaluseks on kodulaenu intressi fikseerimine kindlaks ajaperioodiks. Sellisel juhul lisandub küll olemasolevale laenuintressile fikseerimise marginaal, ent kodulaenu kuumakse jääks näiteks viieaastase perioodi jooksul samaks ning selliselt on lihtsam oma kulusid planeerida,» selgitab Kork.

Praegused märgid näitavad asjatundja sõnul, et hinnalangust ei tule niipea. Seetõttu on kõikide kohustuste ülevaatamine praeguses olukorras ainuõige.

«Ehkki majandusliku olukorra muutumine võib paljude jaoks tulla negatiivse üllatusena, teevad pangad pikaajalisi prognoose ning lähtuvad ka laenu väljastamisel kõige mustemast stsenaariumist. See kehtib ka kliendi laenuvõimekuse määramise kohta,» kinnitab Kork. Seetõttu hindavad pangad riskianalüüsi tehes klientide maksevõimekust ka näiteks olukorras, kus euribor võib olla kuus protsenti ning veenduvad seeläbi kliendi laenuvõimekuses.

Märksõnad
Tagasi üles