OMANIKE KESKLIIT ⟩ Energiatoetused ei järgi võrdse kohtlemise põhimõtet

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Copy
Iru elektrijaam. Pilt on illustreeriv.
Iru elektrijaam. Pilt on illustreeriv. Foto: Madis Veltman/ Postimees Grupp

Eesti Omanike Keskliit tervitab valitsuse abinõusid eratarbijatele energiakandjate hindade kompenseerimisel. Kaugkütte kulude hüvitamine paneb aga paljud kodutarbijad ebavõrdsesse olukorda.

Eesti Omanike Keskliit tervitab valitsuse abinõusid eratarbijatele energiakandjate hindade kompenseerimisel. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevalmistatud määruse kohaselt maksab tänu toetustele keskmine gaasitarbija sel kütteperioodil gaasi eest umbes 50 protsenti, elektrienergia eest umbes 21 protsenti ja kaugkütte eest suurima kaugküttepiirkonna näitel 14 protsenti vähem.

Omanike Keskliidu esimehe Priidu Pärna sõnul on erinevalt eelmisest aastast oluline ja positiivne muudatus, et toetust ei tule eraldi taotleda ja see rakendub tarbijale automaatselt. Toetused on siiski vaid leevendus probleemile ja oluliselt rohkem raha tuleb tarbijatel kõrgete energiahindade juures taskust välja käia nagunii. Samuti ei arvesta toetused suurperede olukorda, kelle elektritarbimine on võib olla leibkonna suurusest tulenevalt oluliselt suurem.

Eesti Omanike Keskliidu seisukohalt tekitab elektri, gaasi ja kaugkütte kulude hüvitamine siiski ebavõrdse kohtlemise olukorra nende kodutarbijate suhtes, kes kasutavad kütmiseks pelleteid, puuhalge või vedelkütust. Pärna sõnul on pelletite ja halupuude hind aastaga kahekordistunud. Seda on põhjustanud Eestis metsamajandusele täiendavate piirangute kehtestamine ja suur üle-euroopaline nõudlus, sh asjaolu, et katlamajad varuvad puitu talvehooajaks ning ajavad hinnad üles.

Põhiseaduse kohaselt tuleb isikuid võrdselt kohelda – kui kõigi koduomanike küttekulud on kordades kasvanud, siis ei saaks toetused olla suunatud vaid osale tarbijatest. Pelletite ja halupuude soetamise osaline hüvitamine võiks käia omavalitsuste kaudu kuludokumentide alusel. Lisaks oleme koos Õliliiduga teinud ettepaneku, et ajutiselt lubataks kasutada kütmiseks oluliselt soodsamat erimärgistatud diiselkütust.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles