K, 22.03.2023

PILT SELGEKS ⟩ Mida teha, kui laenumaksed hakkavad üle jõu käima

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Mida teha, kui laenumaksed hakkavad üle jõu käima
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Kõrgemate kulude ja tõusvate kodulaenuintresside valguses annab Citadele pank mõned nõuanded, kuidas tegutseda juhul, kui laenumaksed hakkavad üle pea kasvama. 

Eestis indekseeritakse enamik kodulaene euribori intressimääraga, mistõttu selle tõus või langus mõjutab oluliselt klientide poolt igakuiselt makstavat summat. Alates 2015. aastast negatiivsena püsinud euribor tõusis sel suvel pea seitsme aasta järel esimest korda positiivseks ning euriboriga seotud kodulaenude igakuised maksed hakkasid tõusma. Citadele panga Eesti filiaali jaepanganduse juht Marina Hakiainen annab nõu mida ette võtta, kui laenu tagasimaksmine hakkab üle jõu käima.

«Kõige olulisem on kohe probleemiga tegeleda ja pangaga, kellelt oled laenu võtnud, ühendust võtta. Mida kiiremini reageerid, seda suurem on võimalus saavutada mõlemale osapoolele sobiv kokkulepe,» soovitab Hakiainen. Me laename vastutustundlikult ning hindame kliendi krediidivõimekust hoolikalt. Oluline on, et kliendi elukvaliteet säiliks ja talle jääks pärast laenukohustuste täitmist kätte piisavalt raha. «Kui aga laenu tagasimaksmisega on tekkimas probleem, siis pöördu esimesel võimalusel ise meie poole. Küsi nõu ja soovitusi, kas ja kuidas meie saaksime sind aidata,» lisas Hakiainen. Ennetamine on esimene samm, et sinu kohta ei tekiks märget maksehäireregistrisse.

Leia sobivaim lahendus

Kui klient meie poole pöördub, uurime esmalt, mis põhjusel on makseraskused tekkinud. Meie poolt pakutavad võimalikud lahendused on näiteks laenumakse kuupäeva muutmine, igakuise laenumakse vähendamine koos laenu tagasimaksmise aja pikendamisega või laenu põhiosa tagasimaksete peatamine kokkulepitud ajaperioodiks ehk maksepuhkus.

«Põhiosa maksepuhkus tähendab, et sa maksad igakuiselt intressi ning põhiosa laenul ei vähene,» räägib Hakiainen kodulaenu maksepuhkuse kohta. «Maksepuhkuse ja laenuperioodi pikendamiseks tuleks esitada taotlus. Seda saab teha mugavalt internetipangas ja panga veebilehel.» Enne otsustamist pea pangaga nõu. Analüüsi, milline on sulle parim lahendus. Uuri missugused lepingumuudatused sellega kaasnevad, missuguseid kulutusi see kaasa toob? Kas pakutud lahendus ka tegelikult su olukorra lahendab?

Ühenda mitu laenu üheks

Kui sul on mitu erinevat laenu, tee neile inventuur ja pane kirja, kui suur on iga finantskohustuse intress, haldustasu, laenu tasumise periood ja laenumaksete kogusumma. Koonda kõik erinevad väikelaenud, liisingud, järelmaksud ja krediitkaardid kokku üheks, et laenukulusid optimeerida. Mitme laenu asendamine odavama laenuga vähendab kuumakse suurust, pikendab laenuperioodi ja alandab intressi. Siinkohal on oluline meeles pidada, et uue laenu võtmine olemasolevate laenukohustuse katmiseks, ei lahenda probleemi.

Koosta eelarve

Eelarve koostamine on esimene samm laenu võlgnevuste tasumiseks ning annab vastused küsimustele: kui palju sa teenid, kui palju sa kulutad ning mille peale sa kulutad? Tee nimekiri kõigist oma sissetulekutest ja väljaminekutest et selgitada välja, mille arvelt on võimalik kärpida. Kui sul on pärast kõigi majapidamisarvete ja elamiskulude katmist raha üle jäänud, saad seda raha kasutada oma kodulaenu euribori tõusuga kaasnevate kulude katteks. Koosta range eelarve ning pea sellest kinni. Lisa eelarvele säästude rida, ka väikeste summade kaupa säästes on võimalik makseraskusi ennetada.

Suurenda sissetulekuid

Tuleta meelde, millal viimati tööandja sinu palganumbri üle vaatas ning uuri, kas sinu praegune töötasu vastab tööturu tegelikele tingimustele. Praeguse elukalliduse juures on palgalisa küsimine kõigiti põhjendatud ning hiljutisest uuringust selgus, et veerand Eesti inimestest on seda juba teinud. Vaata ka oma CV-le otsa, ehk on seal mõni oskus, mida lihvides on võimalik palgalisa teenida. Näiteks võib võõrkeele taseme tõstmisega tõusta ka sinu sissetulek. Leia endale lisateenimiseks võimalusi kaaludes põhitöö kõrvalt lisatöö võtmist. Iga lisateenitud eurot aitab makseraskusi ennetada.

Märksõnad
Tagasi üles