GALERII Ringmajandusest rohedisainini! Vaata, mida toob tänavune Disainiöö

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Copy

Esmaspäeval, 19. septembril, algab nädal aega kestev XVII Disainiöö festival, mille keskmes on rohedisain ja kestlikkusega seotud teemad.

Toimub rahvusvaheline konverents «Rohe-olemine: WTF?*», kus peaesinejaks on disainmõtleja ja kirjanik John Thackara. Lisaks jagatakse tootedisainiauhindu BRUNOsid ning läbi arvukate näituste, loengusarjade ja töötubade tutvustatakse publikule nutikaid ringmajanduse ja taaskasutuse näiteid Eestist ja välismaalt. Festivali südameks on sel korral Balti Manufaktuur, kuid läbi satelliitide jaguneb sündmusi üle kogu Tallinna.

«Selleaastane festival keskendub kestlikkusele, ringmajandusele ja rohedisainile. Oleks kohatu rääkida ainult esteetikast ajal, mil läheduses vihisevad kuulid, kliimakatastroofid mõjutavad igapäevaelu ning majanduskriis sunnib elu ümber korraldama. Disainiöö on koht, kus disainerid ja nende tiimid tulevad oma teadmiste ja kogemustega inimestele appi,» räägib festivali peakorraldaja ja Eesti Disainerite Liidu juht Ilona Gurjanova. «Disainiööl saab näha rohkesti keskkonnasäästlikke lahendusi, uuenduslikke materjale ja läbi taaskasutuse loodud kauneid esemeid. Rahvusvahelised eksperdid räägivad, millest õppida ja mida uusi keskkondi disainides vältida ning toimub mitmeid töötube nii täiskasvanutele kui lastele,» lisab ta.

Tänavuse Disainiöö üheks tähtsündmuseks on ka üle kahe aasta toimuv Eesti Disainiauhindade Gala, kus teiste seas jagatakse välja Eesti innovaatilise tootedisaini auhinnad BRUNOd kolmes kategoorias: elustiilitoote, elukeskkondliku ja insenertehnilise toote disain, lisaks kategooriateülene elumuutva disaini auhind ja elutöö BRUNO silmapaistva panuse eest Eesti disaini. Laureaadid selgitab välja rahvusvahelistest ekspertidest koosnev žürii: Päivi Tahkokallio (FIN), Anthony Luciano (USA), Merike Rehepapp (EST), Sergio Davila (MEX) ja Spyros Bofylatos (GRC). Tootedisainer Merike Rehepapi hinnangul on disainis kõige olulisem eesmärk: «Mille jaoks on toode loodud? Miks üleüldse peaks veel ühe sellise eseme siia maailma looma? Kuidas ja mis suunas see maailma muudab?» kirjeldab ta küsimusi, millele võidutöö peaks suutma vastata.

Tänavune Disainiöö programm toob publikuni ka hulga rahvusvahelisi näitusi. Tulemata ei jää ka kestlikule rõivadisainile pühendatud etendus D_O_M – Disain On Moes, mis sel aastal pöörab tähelepanu juba olemasolevale.

«Esitame rohepöörde valguses küsimuse: kui palju meil tegelikult uusi riideid vaja on? Tõstame aupaistesse juba maailma loodud väärt tooted. Need on rõivad, mida teadlikult valides ja hooldades saab erinevateks otstarveteks stiliseerida, tarvitada maksimaalselt kaua, parandada ja pärandada,» kirjeldab eesootavat sündmuse loovjuht Piret Mägi. D_O_Mil esitlevad oma loomingut kunstnike kollektiiv SORCERER, disainer Mare Kelpman omanimelise brändiga Kelpman Textile ning Lilli Jahilo kollektsiooniga «Lilli Jahilo Uus Ring».

XVII Disainiöö avalöök antakse 19. septembril Balti Manufaktuuris, kus läbi moeetenduse esitletakse publikule suurtootmise ülejääkidest ja kasutajajärgsest tekstiilijäätmest valminud disainrõivaid. Moeetenduse eestvedajateks on disainerid Reet Aus ja Kärt Ojavee, kes juhivad Eesti Kunstiakadeemia ringdisaini uurimiskeskust DiMa (Jätkusuutliku Disaini ja Materjali Labor). Nädal aega kestva Disainiöö programmiga saab end täpsemalt kursis hoida Disainiöö veebilehel.

Märksõnad

Tagasi üles