K, 22.03.2023

OLE VALVAS ⟩ Koduaeda laokile jäetud esemed ahvatlevad vargaid

Kodu.postimees.ee
Koduaeda laokile jäetud esemed ahvatlevad vargaid
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Muruniidukeid või muud hinnalist majapidamistöödeks vajalikku tehnikat ei tasu ööseks lageda taeva alla jätta.
Muruniidukeid või muud hinnalist majapidamistöödeks vajalikku tehnikat ei tasu ööseks lageda taeva alla jätta. Foto: Shutterstock

Kui varas näeb võimalust midagi kaasa haarata, siis ta seda ka teeb. Varguse ohvriks langemist ei saa kunagi täielikult ära hoida, küll aga saab igaüks riski vähendada. Uurisime politseilt, mida teha, et vargad meie varale ligi ei pääseks.

Tartu jaoskonna piirkonnavanem Siim Linnardi sõnul pannakse kõige rohkem varguseid toime just siis, kui on suurim tõenäosus, et inimesed on kodust eemal – pikemate pühade ajal ning nädalavahetusel. «Seetõttu ei tasu ka avalikel sotsiaalmeediakontodel suurelt uhkustada, kui pikemalt kodust ära oled,» sõnas Linnard.

Linnard tõi välja, et varastele on ahvatlevad elamud, kus uksed või aknad on lahti ununenud, mistõttu tuleb kodust lahkudes mõelda alati läbi, kas kõik võimalikud sissepääsud said korralikult kinni pandud. «Maja, korteri ning kõrvalhoonete välisuksed peaksid olema tugevast materjalist ning turvalise lukuga, võimalusel isegi mitmega.»

Varast ahvatleb kõik, mis on laokile jäetud

Kõige keerulisem on turvata aga hoovi jäetud vara. Augusti lõpus varastati öötundidel Kohtla-Järvel Ehitajate tänaval aeda lukustatud jalgratas – tekitatud kahju on ligi 400 eurot. Selle kuu alguses läks Jõhvis Kooli tänaval varastele kaubaks aga 640 eurot maksnud robotniiduk.

Linnard paneb aiaomanikele südamele, et muruniidukeid või muud hinnalist majapidamistöödeks vajalikku tehnikat ei tasu ööseks lageda taeva alla jätta. «Süstemaatiliselt järelevalveta jäetud tööriistad panevad varastel pead tööle ka siis, kui esialgu nagu plaani polnudki.»

Varas valib hetke, mil keegi ei näe

«Meie võimekusest kiiresti telefon välja võtta ning kohe kõike filmima hakata pole varga tabamisel suurt kasu, sest nad kipuvad tegutsemiseks valima hetke, mil keegi ei näe,» ütles Linnard. Turvakaamerad on seevastu alati oma kindla koha peal ning jäädvustavad nii päeval kui öösel.

Kinnistule paigutatud kaamerate salvestised võivad olla suureks abiks kuritegude kiiremale lahendamisele. Enne kaamerate paigaldamist tuleks avada aga Andmekaitse Inspektsiooni koduleht ning lugeda läbi juhend kaamerate kasutamise kohta. Abi saamiseks saab pöörduda alati ka mõne turvafirma poole – Politsei- ja Piirivalveameti andmed kinnitavad, et paigaldatud valveseadmed või turvafirmade teenuste kasutamine vähendab riski langeda varguse ohvriks.

«Kui kaamera salvestuselt saab näha, mida varas tegi ja ka teda tuvastada, siis varguse ärahoidmiseks on vaja ikkagi valvesüsteemi, mis annaks sissemurdmisest viivitamatult teada,» ütles G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.

Naabrivalve osatähtsus

Vahel peab minema kodust ära mõneks päevaks või lausa mitmeks nädalaks. Siis tuleks paluda naabritel või mõnel sõbral elamisel silma peal hoida – võtta ära saabunud post, kohendada kardinaid ning parkida oma auto maja ette. Tuleb jätta mulje, et elanikud on kodus.

Tehes naabritega koostööd, saad vargusi ennetada – naabrivalvega liitunud piirkonna inimesed teatavad paremini kodu lähedal toimunud korrarikkumistes ja teevad kogukonna turvalisuse nimel rohkem koostööd.

Märksõnad
Tagasi üles