Vabadussõja järgselt elas suurem osa eestlastest (ca 70%) maal võrdlemisi tagasihoidlikes talumajades: puudus elekter, veevärgist rääkimata, oli ka muldpõrandaga maju. Linnades oli üksikuid uhkemaid ehitisi, aga valdavalt olid needki elektrita ja mugavusteta. Aeg oli selline.
Siis aga algas võrdlemisi kiire areng: paljud uusasunikud said riigilt maad ja ka ehitustoetust. Kerkis rohkesti uusi majakesi. Ka neis polnud veel vett ega elektrit, kuid tubades oli laudpõrand ja köögis pliit, aknadki tehti varasemast märksa suuremad. Kolmekümnendatel aastatel hakati suurt tähelepanu pöörama kodukultuurile, eluruume ehiti käsitööga ja rajati ilu- ning viljapuuaedu. Pesemiskohaks oli aga endiselt saun ja vett saadi pumba või vinnaga kaevust.
Väikelinnadesse (ka Tallinna ja Tartu äärelinnadesse) ehitati ühepereelamuid, mis olid üsna sarnased talumajadega. Linnakeskustesse aga kerkisid mitmekorruselised kortermajad, kus olid juba tänapäevased mugavused – veevärk, kanalisatsioon, vannituba. Eluruumide soojendamiseks olid neisse ehitatud ahjud, mida köeti puudega.
Elekter jõudis Eesti linnadesse 1920ndatel–1930ndatel aastatel, kuid maale vaid üsna piiratud ulatuses. Kõlab paradoksaalselt, kuid külade elektrifitseerimine jätkus sõja ajal ja varsti pärast sõda oli elekter ka Eesti küladesse jõudnud.
Sõjapäevil hävis suur osa Eesti elamufondist: Narva eluhooned hävitati täielikult, Tartust hävines hinnanguliselt 60%, ka teistest linnadest, sh Tallinnast, hävines sõjas suur osa. Loomulikult tähendas see, et elamistingimused halvenesid märgatavalt. Ettevõtlikumad inimesed hakkasid kiirelt oma perede tarbeks maju ehitama. Kuna ehitusmaterjale polnud saada, kasutati selleks ka varemetest hangitud telliseid. Veelgi enam, riik kitsendas igati eramuehitust, sest majaomanikke peeti kapitalistideks! Hoolimata suurest ruumikitsikusest polnud lubatud eluruume välja üürida – üüritulu loeti mittetöiseks tuluks.