Nii Eestis kui ka Euroopa Liidus üldiselt on tootjatel võimalik lisada toidupakendile erinevaid märgiseid, mis annavad tarbijale toidu kohta teavet. Märgistatakse näiteks toidu eriomadusi, päritolu, traditsioonilist tootmisviisi või antakse infot toidu valmistamise ja tootmismeetodite kohta. Infot märgise täpse tähenduse kohta leiab üldjuhul märgise väljaandja poolt koostatud statuudilt. Märgised, mille puhul riigil on oluline roll registreerimise või tunnustamise ja nõuetele vastavuse kontrolli puhul, jaotatakse Euroopa Liidu (Liidu) ja liikmesriikide poolt tunnustatud (riiklikeks) kvaliteedikavade märgisteks.
Liidu kvaliteedikavade märgised on kaitstud päritolunimetus (KPN), kaitstud geograafiline tähis (KGT), garanteeritud traditsiooniline toode (GTT) ja mahemärgised (Euroopa Liidu mahepõllumajandusliku tootmise logo ja Eesti ökomärk).
Milleks meile geograafilised tähised?
Kaitstud päritolunimetuse ja kaitstud geograafilise tähise (koondnimetusega geograafilised tähised) puhul registreeritakse tervikuna ära toote nimetus, retsept ja valmistamise viis, mis fikseeritakse tähise tehnilistes nõuetes ehk spetsifikaadis. Geograafiliste tähiste puhul peab olema tootel seos mõne geograafilise piirkonnaga, mis tähendab, et toote teatud tootmisetapp/etapid on teostatud konkreetses piirkonnas ning toodete eriomadus on selle piirkonnaga seotud. Nende märgiste näol on tegemist intellektuaalomandi kaitsega – see on kollektiivne intellektuaalomand, mida võib kasutada iga tootja, kes asub vastavas geograafilises piirkonnas ja toodab toodet spetsifikaadi nõuete järgi. Selliselt on võimalik kaitsta piirkondadele omaseid traditsioonilisi retsepte ning vältida nende nimetuste väärkasutamist.
Geograafiline tähis annab tarbijale infot, et tootel on eripärased omadused, mis on otseselt seotud päritolupiirkonnaga. Tuntumad näited on Champagne, Parmigiano Reggiano, Prosciutto di Parma ja Cognac. Eestis on hetkel kaks geograafilise tähisega toodet – Estonian vodka ja sõir. Kokku on Euroopa Liidus üle 3200 geograafilise tähise ja täpsemat infot nende kohta leiab Euroopa Liidu geograafiliste tähiste registrist eAmbrosia. Euroopa Liidu geograafilise tähise kvaliteedimärgiga toote puhul kontrollitakse iga tootja puhul toote vastavust tehnilisele kirjeldusele, enne selle esmakordset turule viimist. Edaspidi kontrollitakse geograafilise tähisega toodet tootvaid ettevõtteid riskianalüüsi alusel.