Kui hoonel on seni kasutuseta osi, näiteks pööning, kütmata veranda või kelder, siis tuleks ka nende edasine kasutamine läbi mõelda, sest sellest sõltub, kuidas toimub renoveerimine.
«Näiteks kaldkatuse aluse väljaehitamine on hea tasuvusega, sest korralikult soojustades vähenevad hoones kasutusel oleva pindala kohta soojakaod oluliselt. Keldri soojustamisel aga sõltub, milline on elanike nägemus selle kasutusest – kas kelder peaks olema soe, poolsoe või jahe,» räägib Ilomets. «Soojuskadude hindamisel on olulised kõik välispiirdetarinidite komponendid – aknad, uksed, välisseinad, katuslaed ja põranda. Tüüpiline näide on üksikelamu, kus soojuskadu toimub välispiirdetarindite ning nende liitekohtade kaudu, sealhulgas kontrollimatute õhuleketena. Kui jätame mõne komponendi kaasajastamata, näiteks aknad vahetamata, siis edaspidi toimub enamik soojakaost just akende kaudu või läbi akna ja välisseina liitekoha külmasilla.»
Erinevad materjalid
Materjalide valik tuleks samuti projekteerijaga läbi arutada, sest materjale on väga erinevaid, leidub uudseid lahendusi ning samas on vale materjalivalikuga võimalik ka hoone nii-öelda ära rikkuda. Akende puhul on tänapäeval mõistlik kasutada kahe selektiivkihiga kolmeklaasilist paketti. See on isegi olulisem kui aknaraami materjal või akna tüüp.
Välisseinte soojustamisel peab arvesse võtma nii olemasolevat seinalahendust kui ka nõudmisi soojapidavusele, sealjuures kasutades õigeid materjale õigesti. «Nii betoon-, tellis- kui ka puitseinte puhul on võimalik õigesti projekteerides ja ehitades saada toimiv lahedus või vastupidi - tekitada mittetoimiv tulemus,» sõnab Ilomets. «Lisasoojustatavate tarindite puhul tuleks kindlasti arvestada ka ehitusniiskuse aspektiga. Kui meil on müüritis ja soovime paigaldada lisasoojustust, tuleks eelnevalt olemasoleva seina lahendus ja niiskuslik olukord välja selgitada, analüüsides ka tarindile mõjuvaid niiskuskoormusi.» Lisasoojustus paigaldatakse üldiselt tarindi välispinnale, seespoolne lisasoojustamine võib lisaks muudele puudustele olla niiskustehniliselt riskantne.