L, 28.01.2023

TALVEKS VALMIS ⟩ 7 kasulikku nõuannet, et vältida veesüsteemide kahjustusi

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
7 kasulikku nõuannet, et vältida veesüsteemide kahjustusi
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Eesti Vee-ettevõtete Liit paneb südamele, et majapidamiste veesüsteemid tuleb enne külmade tulekut üle kontrollida, et vältida kahjustusi. Liit jagab selleks seitse head soovitust.

Ära unusta oma teist kodu

Maakodudes ja muudes hoonetes, mida ei kasutata igapäevaselt (ei köeta ega kasutata vett), kontrolli üle, et maakraan või pump kaevus oleks suletud ning veest tühjendatud torustik, sh veeboiler, WC-poti loputuskast ja äravool, kraanikausi äravool ja muud veesõlmed.

Soojusta vajadusel torustik

Kasutuses olevates hoonetes vaata üle kogu veetorustik ja veendu, et külm ei pääseks torustikule ligi. Soojusta torustik, kui see võib olla mõjutatud välistemperatuurist.

Niiskus ja tõmbetuul

Arvesta ka niiskuse ja tõmbetuultega. Niiskus vähendab soojapidavust ja tõmbetuuled kiirendavad torustike külmumist. Seepärast vaata üle, et keldrite aknad ja uksed oleksid korralikult suletud ning vajadusel tihendatud soojakindlamaks.

Vaata veearvesti üle

Pea meeles, et ka veearvesti ei tohi jääda külma kätte, kuna külm kahjustab veearvesti töökindlust. Veearvestit ümbritsev temperatuur ei tohi langeda alla kahe soojakraadi.

Vesi peab liikuma

Kui torustik on juba külmumas ja seda pole võimalik koheselt soojustada, siis lühiajalise abinõuna võib jätta veekraani pisut lahti, et torustikus toimuks vee liikumine, mis vähendab torustiku läbikülmumise kiirust. Tegemist on lühiajalise hädaabinõuga.

Tuvasta külmaleke

Kui torustik on juba külmunud, siis tuleb tuvastada koht, kust külm on torustikule ligi pääsenud. Kui tegemist ei ole ulatusliku läbikülmumisega, siis ohutute vahenditega alusta aeglaselt torustiku soojendamist. Näiteks on sobiv vahend selleks soojapuhur. Tasub olla aga ettevaatlik ja valmis, et jää sulades paisub ja võib põhjustada toru purunemist.

Küsi abi

Kui torustiku külmumine on ulatuslik, pöördu abi saamiseks vee-ettevõtte või torutöid teostavate ettevõtete poole.

Märksõnad
Tagasi üles