Tamme sõnul ei mõtle me poes uusi rõivaid valides tõenäoliselt sellele, et ainuüksi ühe teksapaari tootmiseks kulub 7000 liitrit vett. «See võrdub joogivee kogusega, mida inimene tarbib mitmete aastate jooksul. Seetõttu tasub uute rõivaste ostmist põhjalikult kaaluda ning kord riidekappi soetatud riideid võimalikult pikka aega kasutada,» lisab ta.
Heike Tamme kinnitusel hoiavad riided õigeid hooldusviise kasutades paremini oma vormi ja värvi – nii saab neid pikki aastaid kanda ning neist tüdinedes ka uhkusega edasi müüa.
Vali õige pesuprogramm
Suurim viga, mida inimene saab oma riiete hooldamisel teha, on pesta kõike alati ühe pesuprogrammiga.
«Pesumasina paneel võib küll algul silme eest kirjuks võtta, aga tegelikult on erineva temperatuuri, kestuse ja kuivatusrežiimiga programmid väga teadlikult loodud meie rõivaid tuhmumise, rebenemiste ja muu kulumise eest kaitsma. Pole midagi traagilisemat ja keskkonnavaenulikumat, kui visata uus sviiter masinasse ja saada tagasi väljaveninud hilp, mida enam kanda ei sünni,» nentis Tamm.
Kanga koostise ja hoolduse osas tuleb täpsemateks hooldusjuhisteks vaadata silti rõivaeseme sees. Kõige tavalisemad rõivamaterjalid on:
Puuvill - suhteliselt vastupidav ning kergesti pestav ja selle kiud kannatavad kuni 150-kraadist triikimistemperatuuri. Pesemistemperatuur võiks olla kuni 60 kraadi ning trummelkuivatus toimuda madalal temperatuuril. Kuna tihti segatakse puuvilla teiste, vähem vastupidavate kiududega, tuleb seda ka pesemisel ja kuivatamisel arvesse võtta.
Vill – isegi riided, mis pole villased, võivad villakiudusid sisaldada, samuti valmistatakse soe aluspesu tihti villast. Siinjuures tuleb jälgida toote etiketti, kuid üldiselt sobib villaste asjade pesemiseks vaid vastav pesuprogramm või käsipesu koos õrnatoimelise pesuvahendiga. Meeles tuleb pidada, et hõõrumist ja nühkimist sellised rõivad ei talu, sest villane kangas kipub kiiresti vildistuma. Tavaliselt kehtib kahe kiu segamisel reegel, mille kohaselt toimub hooldamine alati õrnema kiu järgi.