TEE MÄRKMEID ⟩ Potijõulupuu hooldusnippe, et puu pühadeperioodi muretult üle elaks

Kodu.postimees.ee
Copy
Mida väiksem on puu, seda suurem on tema kasvamamineku tõenäosus ka hiljem aias.
Mida väiksem on puu, seda suurem on tema kasvamamineku tõenäosus ka hiljem aias. Foto: Pexels / CC0 Licence

Potis jõulupuu võib tähendada erinevaid okaspuid - väikestest Kalifornia ebaküpressidest eri suuruses kuuskede ja nulgudeni. Hortese aiandi osavad rohenäpud selgitavad, kuidas nende eest hoolt kanda. 

Sageli loodetakse sellist puud ostes, et selle saab kevadel aeda istutada ja tema suureks kasvamist jälgida. Kuid potis jõulupuu ostmisel peab kindlasti teadma, mis liigiga on tegemist ja kas ta üldse meie talvistes tingimustes vastu peab.

Mida väiksem on puuke, seda suurem on tema kasvamamineku õnnestumine ka hiljem aias. Väikesed okaspuud on üldjuhul kasvatatud potis ja tema juured on seega terved ning elujõulised.

Suuremad, üle meetri kõrgused okaspuud on enamasti põllult enne potti istutamist välja kaevatud ja nende suuremad juured on seetõttu kahjuks kannatada saanud. Kuid vedamise korral lähevad nad siiski aias kasvama. Seega uuri enne ostu müüjalt, kas puu on potis kasvanud või vaid jõulumüügiks potti istutatud, soovitavad Hortese rohenäpud. 

Üldised hooldusreeglid kõigile tuppa toodud potijõulupuudele on samad: nad tahavad palju valgust, jahedust, suurt õhuniiskust ja pidevalt niisket mulda. Kindlasti ei tohi okaspuid paigutada kamina või radiaatori lähedusse.

Mõned liigid kannatavad pärast väikest harjutamist ka ajutist pakast, aga parim on siiski hoida taimi temperatuuril null kuni +15 kraadi. Toas kasvavaid okaspuid tuleks iga päev pritspudelist niisutada. Samuti jälgida, et nende mullapall läbi ei kuivaks, sest siis muutuvad okkad pruuniks ja taim laseb need maha.

Rõõmu kauemaks

Kui on soov potipuu hiljem kindlasti õue istutada, tuleks teda toas hoida võimalikult vähe aega. Mida kauem on ta toas, seda külmaõrnemaks ta muutub.

 • Parim oleks sellist puud hoida verandal, kinnisel terrassil, trepil ehk nullilähedaste plusskraadidega rohke valgusega ruumis, kus kus potikuuske või –nulgu võib edasi kastes hoida kevadeni, kuni muld väljas tahenenud ja puu juba õigele kasvukohale istutada saab.
 • Kui potipuu on toas, siis vali talle samuti võimalikult valge ning jahe koht. Liiga soojas ruumis ja pimedas hakkavad okkad pudenema või tekivad helerohelised noored kasvud.
 • Potijõulupuud kasta toas rikkalikult nii, et mullapind oleks pidevalt ühtlaselt niiske.
 • Okaste piserdamine veega aitab okastel paremini peal püsida. Piserdatud jõulupuu ka lõhnab paremini! Kui jõulupuu on ehitud elektriküünaldega, siis enne piserdamist tuleb kindlasti valgus välja lülitada. Pritspudelist võiks neid niisutada iga päev!
 • Kui noori helerohelisi kasve pole tekkinud ja jõulupuu näib terve, siis võib ta peale jõuluaega sulailmaga õue viia. Kaeva sulanud maapinna korral potikuusk koos potiga mulda. Puud rõdul hoides mähi pott pakasekaitsekangasse ning aseta poti alla laud, tükk penoplasti vms, et ta ei oleks otse külmal kivipõrandal. Mõlemal juhul peaksid kevadel kaitsma tema võra varjutuskangaga ereda päikese eest.
 • Kui puu on ruumis jõudnud välja ajada kasvud, siis teda õue külma kätte viia ei tohi. Tema eest peab hoolitsema siis nagu toataime eest – kastma korralikult ja andma vajadusel lisavalgust. Kasuks tuleb talle jahedam tuba.

Vastupidavad potijõulupuud, mis sobivate kasvutingimuste puhul aias kasvama võiksid jääda, on:

 • harilik kuusk (Picea abies)
 • serbia kuusk (Picea omorika)
 • torkav kuusk (Picea pungens)
 • kanada kuusk (Picea glauca)
 • korea nulg (Abies koreana)
 • kaukaasia nulg (Abies nordmanniana)
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles