L, 4.02.2023

AITA AIDATA ⟩ Gaasipõleti üle? Anneta oma gaasipriimused Ukraina kaitsjatele

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Gaasipõleti üle? Anneta oma gaasipriimused Ukraina kaitsjatele
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Ukrainas on tekkinud suur puudus kompaktsetest kaasaskantavatest gaasipõletitest ja gaasipurkidest.
Ukrainas on tekkinud suur puudus kompaktsetest kaasaskantavatest gaasipõletitest ja gaasipurkidest. Foto: Pexels / CC0 Licence

Sõjaolukord on inimestele niigi sõnulseletamatult raske, ent saabunud talvised olud lisavad veelgi takistusi. Soe söök võib tunduda meile elementaarne, aga praegu paljud eesrindel olevad Ukraina kaitseväelased on sellest ilma, sest on tekkinud suur puudus kompaktsetest kaasaskantavatest gaasipõletitest ja gaasipurkidest.

Koos Ukrainas tegutseva vabatahtliku päästja Toomas Roolaidi, KomandaEx matkakauplusega Kiievis ja Matkaspordiga kutsume Eesti matkajaid üles saatma toidu valmistamiseks mõeldud gaasipõleteid Ukraina rindele ja tagalasse.

Kui sul on kodus matkale mõeldud gaasipõleti, mis on tehniliselt töökorras, on sul see võimalik Ukraina kaitsjatele annetamiseks tuua endale lähimasse Matkasport kauplusesse. Töötava põleti kogumiskohta annetamisel lisab Matkasport sellele omalt poolt täis gaasipurgi, millele saad soovi korral kohapeal kirjutada ka tervitussõnumi või innustavad mõtteid-soove.

«Olen märtsist alates üle kümne korra viinud Ukrainasse erinevat humanitaarabi ja enamasti jäänud pikemaks, et tegutseda koos Ukraina vabatahtlikega ja mõista kohapeal toimuvat. KomandaEx, tiimiga sain tuttavaks üsna varakult ja olen jätkuvalt hämmastunud Kiievi matkajate ja alpinistide kogukonna pühendumusest elanike ja sõjaväelaste aitamisel ning leidlikkusest annetuste kogumisel ja kõige vajaliku hankimisel,» ütles Toomas Roolaid, aktsiooni korraldaja, vabatahtlik päästja ja Ukraina vabatahtlike toetaja.

Oktoobri alguses käis ta koos Denysi ja teiste KomandaEx tiimiliikmetega Bahmutis, vahetult rindejoone taga, ja nägi sõdurite igapäevaelu ning kuulas nende vajadusi. «Sain aru, kuivõrd ohtlik on olla kaevikutes mitu päeva ilma sooja toiduta. Nii sündis see kampaania. Vabatahtliku päästjana usun ühistesse algatustesse, eriti kui aitame ukrainlastel võidelda vabaduse nimel,» lisas ta.

Eestis on väga tugev ja ühtehoidev matkajate kogukond ning tean omast käest, et paljudel võib olla mõni gaasipriimus jäänud kappi seisma. «On suur au, et Toomas ja KomandaEx just nimelt meie poole pöördusid, aitamaks kaitseväelasi elutähtsate priimustega varustada. Paraku jäävad aga meie ettevõtte käed lühikeseks olukorras, kus Ukraina rindel ja tagalas tegevate kaitsjate arv läheneb juba Eesti rahvaarvule. Sellises koguses priimuseid ei ole täna võimeline ükski tootja tarnima, mistõttu usun, et tõhusaim võimalik abi saab olla kogukonna kaasamine. Ka minu enda priimus läheb kogumiskasti, koos soojade tervitustega,» rääkis Matkaspordi esindaja Rando Mere.

«Meil on matkatarvete pood Kiievis ja meie matkajate kogukond aitab kaitseväge annetades oma matkavarustust. Kuna vajadus ületab meie võimekust kordades, pöördume ka Eesti matkajate kogukonna poole. Teame, et Eestlased on olnud juba väga suurelt Ukrainale abiks ning oleme tänulikud iga panuse eest. Praegu on meil kõige suurem puudus gaasipõletitest ja -purkidest, et mehed ja naised rindel kelle hulgas on ka meie enda firma töötajatest neli inimest saaksid endale süüa teha. Loodame, et leiate endas jõudu annetada ja meie saame omakorda asjad kiirelt viidud meestele. See oleks neile suureks abiks! Suur aitäh teile! Slava Ukraini!» ütles Kiievi matkatarvete poe esindaja Denys Matynjuk.

Esimene saadetis läheb teele juba uue nädala alguses, kogumist korraldatakse Matkaspordi kauplustes nii kaua kui see vajadus püsib. «Ehkki saame aru, et inimestel võib olla soov annetada erinevaid põleteid, palume tuua vaid töökorras seadmeid, sest kaitsjate elud sõltuvad neist. Samal põhjusel komplekteerime kõikide põletitega kaasa vaid täiesti täis gaasipurgid,» lisas Rando Mere.

Kui soovid oma põleti annetada, toimi järgmiselt:

  • Kontrolli, et see on töökorras, nii põleti osa kui mehaaniliselt. Loomulik kulumine ja väiksed mõlgid/kraapsud, mis töötamist ei sega, on loomulik osa.
  • Too see endale lähimasse Matkaspordi kauplusesse, kas Tallinnasse Järve, Ülemiste või Rocca Al Mare keskusse. Pärnusse Kaubamajaka keskusse, Tartus Lõunakeskusse või Jõhvis Pargi keskusse
  • Kaupluses aitab müügikonsultant leida põletile sobiliku gaasipurgi ning annab selle tasuta
  • Kirjuta purgile või põletile oma soov ning aseta need kogumiskasti
  • Naudi head tunnet sellest, et keegi, kes parasjagu oma elu ja riigi eest seisab saab sinu abiga valmistada endale sooja kõhutäie.

Lisainfot leiab SIIT.

Märksõnad
Tagasi üles