PROOVI KA ⟩ Koristamiseks ei ole aega? Selle 80:20 reegliga on võimalik palju ära teha!

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

80:20 reegel ehk Pareto printsiip ütleb, et 80 protsenti meie tegevustest annab vaid 20 protsenti tulemustest ja vastupidi. Kui vaid viiendik meie tegevustest loeb, siis miks ka mitte sama printsiibi järgi kodus koristada?

Pareto printsiip ehk Pareto reegel ehk 80:20 printsiip on Itaalia majandusteadlase Vilfredo Pareto 1897. aastal avastatud analüüsi- ja otsustusmudel, mille kohaselt põhjuste ja tagajärgede, sisendite ja väljundite ning töö ja tulemuste vahel valitseb loomupärane tasakaalutus. Sama printsiipi on väljaande Gardens and Homes kinnitusel võimalik ka kodukoristuses rakendada. 

Mida see tähendab?

80:20 printsiibi kohaselt piisab, kui hoida viiendik oma majapidamisest regulaarselt korras. See omakorda tähendab, et pealtnäha väikestel liigutustel, nagu näiteks voodi ära tegemine ja nõude pesumasinasse asetamine, on väga suur mõju. 

Interiors Therapy ekspert Suzanne Roynon ütleb, et kodu suurpuhastus on midagi, mida päris iga nädal ette ju ei võta. 80:20 printsiibi järgi kraamides paistab majapidamine pealtnäha puhas ja korras. Särama löödud valamud ja peeglid loovad tema kinnitusel parema esmamulje kui näiteks süvapuhastatud vaip, sest kes selle pinnal olevat tolmu ja mustust ikka tähele paneb.

  • Pareto printsiip on oma nime saanud Itaalia majandusteadlase Vilfredo Pareto järgi, kes täheldas 1906. aastal, et 80 protsenti maad Itaalias kuulus 20 protsendile inimestele.
  • Pareto arendas välja selle põhimõtte, kui avastas, et 20 protsenti hernekaunadest tema aias sisaldasid 80 protsenti kogu hernesaagist.  Pareto tuletas sellest omakorda printsiibi, et 80 protsendiliseks soorituseks on vaja kõigest 20 protsenti pingutust.
  • 80:20 printsiip märgib, et tegevuse ja tulemuse vahel pole tasakaalu ning et 4/5 tegevustest on võrdlemisi tühised. 
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles