Uuesti ringlusesse ei jõua umbes 10 veoautotäit patareisid
2022. aastal Eestis läbi viidud keskkonnateadlikkuse uuringust selgus, et 26 protsenti Eesti elanikest viskab jätkuvalt patareid ja akud olmeprügisse. Nii ei jõua umbes kümme veoautotäit kasutatud patareisid uuesti ringlusesse, vaid lõpetavad prügimäel või põletusahjus.
Eestis on loodud patareide ja akude liigiti kogumise süsteem. Patarei- ja akujäätmeid koguvad peamiselt kaks elektroonikaromudega tegelevat tootjavastutusorganisatsiooni – MTÜ EES-Ringlus ning MTÜ Eesti Elektroonikaromu.
Kõik poed, mis müüvad patareisid ja/või akusid, on kohustatud vastu võtma vanu patareisid ja akusid. Oma kasutatud patareid ja akud saab viia ka jäätmejaama. Poed, mis müüvad elektroonikaseadmeid, peavad sarnased elektroonikajäätmed ka tasuta vastu võtma.
«Patarei – EI prügikasti»
Sama teemaga tegelevad ka Tallinna Ülikooli tudengid, kes projekti «Patarei – EI prügikasti» raames viivad läbi uuringu, et selgitada välja, mis motiveeriks inimesi enim patareisid liigiti koguma või millistel põhjustel seda seni ei tehta ehk millised on peamised takistused patareide liigiti kogumisel.
Tudengid korraldavad oma ülikoolis patareide ja akude kogumise kampaania. Selleks on paigaldatud ülikooli erinevatesse hoonetesse kogumiskastid ning projekti lõppedes vaadatakse, kas ja kui palju patareisid ja akusid on tudengid toonud. Kuna tihti visatakse ekslikult patareide ja akude kogumiskasti e-sigarette, siis katsetatakse kas lisainfo lisamine kastidele aitab probleemi vähendada. E-sigaretid saab tagastada poodi, kust see osteti; jäätmejaama või kohtadesse, kuhu on paigaldatud väike-elektroonika kogumiskastid.
Projekti tegevusi ja tulemusi tutvustatakse võimalikult laialt. Teadlikkuse suurendamiseks ja käitumisharjumuste muutmiseks teevad tudengid ka õpetliku video ning levitavad seda sotsiaalmeedias.
Lisainfot patareide, akude ja elektroonikaromude kohta leiad EES-Ringluse kodulehelt. Kui tahad teada, kuhu saab erinevaid jäätmeid viia, siis selle info leiad aadressilt: Kuhuviia.