Elus jõulupuul on kahtlemata väiksem süsiniku jalajälg, kuid ka siin tasub jälgida, et mida lähemalt on jõulupuu toodud, seda parem on see keskkonnale. «Päris puul on mitu head aspekti – see on biolagunev ning nn tootmisel ehk kasvamise ajal avaldab see keskkonnale positiivset mõju, sidudes looduses süsihappegaasi. Siiski tasub ka siinkohal mõelda, kas tuua puu tuppa või istutada kuusk hoopis aeda ning nautida tema ilu aastaringselt,» märkis Allas.
Läbi tasub mõelda ka jõulutulede kasutamine
Novembris läbiviidud uuringus küsiti eestlastelt ja lätlastelt, kas seoses kallinevate elektrihindadega plaanitakse kasutada vähem jõuluvalgusteid. Üle poolte vastajatest (Eestis 55 protsenti, Lätis 54 protsenti) tõid välja, et jõulutulesid pannakse välja sama palju kui eelmisel aastal. 16 protsenti Eesti ja 17 protsenti Läti vastanutest plaanisid kodu kaunistades kasutada eelmisest aastast vähem jõuluvalgusteid.
Allas rääkis, et kuigi palju on räägitud sellest, et LED-valgustus on energiasäästlikum, siis tahaplaanile on jäänud, et igasugune kunstliku valguse lisamine tavapärasesse looduskeskkonda tekitab omajagu valgusreostust. «LED-tuled on igal juhul parem valik kui hõõglampide kasutamine, kuid siiski tasub mõelda, kas tuledega kaunistada terve maja välifassaad või piisab ka mõnest hubasest kaunistusest,» soovitas Allas. Ta tõi välja, et kõik välitingimustes olevad kunstvalgustid soodustavad valgusaastet, mis ühelt poolt võivad häirida meie naabreid, teiselt poolt avaldab see mõju ka elusloodusele meie ümber – näiteks loomadele ja lindudele.
Allas lisas, et hea meel on näha, et keskkonnateadlikkus on meie inimestele järjest olulisem ning eelnevalt välja toodud arutelud ka erinevate pühadeaegsete lahenduste jätkusuutlikkuse üle, on selle ehedaks näiteks. «Oluline on, et sel teemal räägitaks. See aitab kaasa jätkusuutlikemate valikute ja teadlike otsuste tegemisele. Muutused algavadki väikestest sammudest,» rõhutas Allas.