T, 21.03.2023

PILT SELGEKS ⟩ Mida teha selleks, et sulavesi ei tungiks katuseakendest läbi

Kodu.postimees.ee
Mida teha selleks, et sulavesi ei tungiks katuseakendest läbi
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Pikaajaliste külmade ilmastikuolude ja suure lumesajuga talvedel kattuvad katuseaknad pikemaks ajaks paksu lumekihiga. Mida teha aga selleks, et lumesulavesi ei tungiks katuseakende juurest maja konstruktsioonidesse?

Temperatuuri tõustes hakkab lumi akendel sulama. See juhtub kohtades, kus on märgatav soojakadu – tavaliselt klaaspaketil. Sulav lumi voolab mööda aknadetaile alla katusekonstruktsioonile, kus on tavaliselt hea soojapidavus ja oluliselt madalamad temperatuurid. Selle tulemusena tekib katuseakna ja selle ühenduse ümber paks jääkiht, mis ei lase lumesulaveel ära voolata.

«Selliste jäätammide taha kogunev vesi võib tungida sügavamale aknakonstruktsiooni, kuna ei aken ega ühenduskohad ei ole mõeldud sulavast lumest tekkivat vett kinni hoidma,» rääkis VELUX Baltikumi juht Dmitrijs Astašonoks.

Kuidas lume- ja jääprobleeme lahendada

Veenduge, et lumesulavesi saaks aknalt vabalt ära voolata.

Veenduge, et akna ja selle ühenduskohtade ümber poleks kogunenud paksu lume- ja jääkihti. Kui aga lume- ja jääkiht on juba tekkinud, siis tuleb see eemaldada.

Veenduge, et katuseaken on korralikult suletud.

Kui katusele on raske pääseda, siis on võimalus paigaldada katuseakna ümber küttekaablid.

Varustage olemasolevad katuseaknad lume- ja jääkaitsega

Kui maja katust katab sageli paks lumevaip ja külmaperioodid vahelduvad sagedaste suladega, soovitab Astašonoks varustada lume- ja jääkaitsekomplektiga ka juba paigaldatud katuseaknad. Komplekt sisaldab spetsiaalseid tihendeid ja kruvisid. Lume- ja jääkaitsekomplekt koos kolmekordse klaaspaketiga tagab katuseakna tõrgeteta töö ka karmides talveoludes.

Mida veel jälgida

Kui katuseakna ümber kütte elektrikaableid ei paigaldata, siis tekivad pikkadel külmadel talvedel katuseakna alla paratamatult jäätammid.

«Sulavast lumest tuleneva vee kogunemise vastu võitlemiseks kontrollige, kas katusekile on paigaldatud katusekonstruktsiooni korralikult ja kas katuseaken on hästi isoleeritud. Enamik katusekatteid ei taga nimelt lume sulamisest tekkiva vee eest piisavat kaitset,» märkis Astašonoks.

Veenduge, et akna ümber oleks külmasildade vältimiseks tagatud korralik soojapidavus. Lisaks veenduge, et akna viimistlusse oleks sisse ehitatud aurutõke, mis ei lase niiskel õhul ruumi seest aknakonstruktsioonini jõuda.

Märksõnad
Tagasi üles