Avokaado on kahtlemata üks toitaineterikkamaid ja maitsvamaid vilju, kuid tuleb välja, et selle kasvatamise taga peitub küllaltki sünge maailm.
Avokaadod on kõige populaarsemad piirkondades, kus neid ei kasvatata, näiteks Põhja-Ameerikas ja Ühendkuningriigis, mis tähendab, et neid imporditakse. Mida kaugemal toitu selle kasvukohast süüakse, seda suurem on selle mõju keskkonnale.
Esiteks mõjub juba avokaadode kasvatamiseks vajalik energia, vesi, väetis ja pestitsiidid keskkonnale halvasti. Loodust mõjutab ka vilja eksportimine: pakendamiseks kasutatavad ressursid ning avokaadode töötlemiseks, transportimiseks ja jahedas hoidmiseks kuluv energia, räägib Carbon Trusti asedirektor Tom Cumberlege.
Avokaadod on ühed janusemad viljad – nende kasvatamiseks kulub koguni kaks korda rohkem vett kui apelsinidele. Paraku kasvatatakse avokaadosid just nendes piirkondades, kus on tõsine veepuudus. Seetõttu süvenevad aga Mehhikos ja Californias põud ja kuumalained ning raskendavad avokaadode kasvatamist, mistõttu on avokaadokasvatajad sunnitud uutele aladele laienema.
Ülemaailmne nõudlus avokaado järele on hüppeliselt kasvanud. Alates supertoiduks kuulutamisest on avokaadoturg viimase kahekümne aasta jooksul kahekordistunud, et rahuldada suurenenud nõudmisi. Suurenenud nõudluse tõttu laiendavad Mehhiko põllumajandustootjad oma farme, mis toob kaasa keskkonnaprobleeme, sealhulgas metsade hävitamise ja kasvuhoonegaaside heitkoguste suurenemise.
Paljud suuremad Ühendkuningriigi supermarketid tellivad oma avokaadod Tšiili avokaadokasvatajate provintsist Petorcast, kus piiratakse tugevalt elanike juurdepääsu puhtale veele. Avokaadode kastmiseks kuluv vesi tuleb kohalikest jõgedest, kuhu on avokaadotootjad paigaldanud ebaseaduslikult torud, millega juhitakse vesi otse istandustesse. Nende tegude tagajärjel kurdavad kohalikud sageli piirkondliku põua üle. Samas on ka mõistetav, miks farmerid just vettnõudvat avokaadot kasvatada soovivad: vili on majanduslikult tulusam kui narkootikumid ning seda nimetatakse koguni roheliseks kullaks.