Seetõttu tehti otsus mõõta kahte tüüpi ruumipõhiste ventilatsiooniseadmete toimimist ning seejärel hinnati simulatsioonitulemuste abil nende sobivust renoveerimislahendusteks.
Uuringu tulemusena pakkus Mikola välja sobivad rõhuerinevuse väärtused ruumipõhiste ventilatsiooniseadmete korrektseks projekteerimiseks. Lisaks tehti autori sõnul laboritingimustes katseid, et analüüsida erinevate ruumipõhiste ventilatsioonisüsteemide õhuvahetuse efektiivsust.
Õhuvahetuse efektiivsuse mõõtmised näitasid, et nii ventilatsiooniradiaatorite kui ka kahte erinevat tüüpi ruumipõhiste seadmete puhul saavutati ideaalselt segunev õhuvahetus!
Siiski leidus ka mõni kitsaskoht. «Osade ruumipõhiste ventilatsiooniseadmete ventilaatorid ei olnud dimensioneeritud arvestades korterites tekkivat alarõhku. Lisaks puudus ruumipõhistel seadetel võimalus tagastada soojust WC-st, vannitoast ja köögist väljatõmmatavast õhust,» loetleb Mikola. Kokkuvõttes tähendasid mainitud puudused seda, et renoveerimisel kasutatud seadmete aastane kasutegur oli lubatust oluliselt madalam. «Samuti kippusid ruumipõhised seadmed külmal perioodil jäässe minema, mis tähendas, et need tuli selleks ajaks välja lülitada,» nendib doktoritöö autor Mikola.
Millised on parimad ventilatsioonisüsteemid?
Tulles tagasi alguses esitatud küsimuse juurde, siis Mikola vastab jaatavalt – parima toimimise tagas tsentraalne mehaaniline sissepuhke- ja väljatõmbeventilatsioon koos soojustagastusega. «Kuid soovitada võib ka alternatiivset väljatõmbeõhu soojuspumba ja ventilatsiooniradiaatoritega süsteemi,» lisab Mikola. Tema sõnul saab neid doktoritöö tulemusi kasutada edukalt ka sarnaste Euroopa kortermajade renoveerimisel.
«Hetkel leiabki kortermajade renoveerimisel kõige enam kasutust eelnimetatud soojustagastusega sissepuhke/väljatõmbe ventilatsiooni lahendus, kus õhukanalid on paigaldatud lisasoojustuse kihti ning ventilatsiooniseade katusele. Kasutatakse ka väljatõmbeõhu soojuspumbaga varustatud mehaanilist väljatõmbeventilatsiooni. Selle süsteemi puhul toimub väljatõmme korteritest läbi vanadesse šahtidesse paigaldatud uute õhukanalite ning välisõhk siseneb korteritesse läbi ventilatsiooni radiaatorite, kus toimub välisõhu eelsoojenemine.»