L, 4.02.2023

IGA SENT LOEB ⟩ 6 säästunippi, millega aasta läbi eelarves püsida

Kodu.postimees.ee
6 säästunippi, millega aasta läbi eelarves püsida
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Pexels / CC0 Licence

Uus aasta, uus sina, eks? Kui üks sinu 2023. aasta lubadustest on rahaasjad korda saada, siis meil on just see, mida sa vajad! Citadele panga eksperdid jagavad parimaid jaanuarikuu rahanippe, mis aitavad sul alustada aastat rahaliselt õige jalaga.

Koosta eelarve ja pea sellest kinni – jälgi oma kulutusi

Eelarve koostamine võib olla raske ülesanne kõigile, olenemata sellest, kui palju raha nad teenivad. Kuid see on loogiline esimene samm, kui tahad veenduda, et kasutad iga senti vastutustundlikult ega kuluta lihtsalt sihitult. Eelarve koostamise lihtsustamiseks jälgi oma kulutusi ühe kuu jooksul ja vaata täpselt, kuhu sinu raskelt teenitud raha kaob. See peaks andma sulle aimu, mida vähendada – või millele rohkem kulutada. Eelarve koostamine ei ole võimatu, kuid see nõuab tahtejõudu ja keskendumist, et sellest kinni pidada.

Automatiseeri säästmine – sõlmi püsikorraldus

Püsikorraldusleping tagab, et osa sinu palgast läheb otse eraldi säästukontole. Sisuliselt on see käsk regulaarseks maksete sooritamiseks ehk suurepärane viis säästmise lihtsustamiseks. Püsikorraldus on mugav ja lihtne ning selle lepingu saab sõlmida internetipangas ilma suurema vaevata. Tänu automatiseerimise mugavusele on sinu rahaliste eesmärkide saavutamine 2023. aastal palju lihtsam.

Investeeri endasse – läbi mõni kursus, loe raamatuid või täienda oma oskusi

Investeerimine iseendasse ja oskuste täiendamine on üks parimaid otsuseid, mida sa teha saad. See võib suurendada mitte ainult sinu teadmisi ja enesehinnangut, vaid ka teenimisvõimet. Kursuste läbimine või raamatute lugemine võib avada sulle uusi uksi, mis võivad anda võimaluse edutamiseks või isegi uue töökoha leidmiseks mõnes teises valdkonnas. Enda oskuste täiendamine on investeering, mis tasub end alati ühel või teisel viisil ära, nii et ära karda seda teha; kui üldse, siis sinu tulevane mina tänab sind.

Ela alla oma võimaluste – säästa suurte ostude jaoks

Kuigi rahaedu saavutamiseks ei ole ühte kindlat valemit, on alla oma võimaluste elamine hea koht, kust alustada. Kuigi see ei ole lihtne, aitab see mõtteviis säästa suurte ostude jaoks, selle asemel et lisada neid üha kasvavale krediitkaardivõla kuhjale. Tõsi, see ei pruugi nii lõbus tunduda. Kui ostad midagi kaardiga viibates, siis saad rahalise poolega tegeleda hiljem, kuid mõtle, millist vahet võib teha paar kuud säästmist, kui on vaja endale midagi kallist lubada.

Nii saad soetada need kallid esemed, ilma et peaksid muretsema igakuiste maksete pärast, mis ei tundu kunagi kaduvat.

Jää distsiplineerituks – ära anna impulssostude tungile järele

Kui soovid oma rahalisi eesmärke saavutada, siis proovi impulssostude suhtes range olla. Me kõik oleme olnud olukorras, kus me läheme poodi eesmärgiga osta üks asi, kuid tuleme tagasi kümne asjaga ja imestame, miks raha kuu lõpu poole nii napiks jääb. Väldi impulssostude tegemise tungi, küsides endalt: kas mul on seda tõesti vaja? Kahtluse korral mõtle alati enne otsuse tegemist iga ost läbi – see aitab sul jääda distsiplineerituks ja hoida oma kulutusi kontrolli all. Pea meeles, et mõnikord on kõige parem lahkuda poest ainult teadmisega, et oled oma eesmärkide saavutamisele ühe sammu võrra lähemal.

Loo endale meelerahufond – veendu, et sul on raha ootamatute kulude katmiseks

Kahjuks ei saa sääste alati kulutada asjadele, mida sa soovid. Mõnikord peab see raha minema asjade jaoks, mida sa vajad. Hädaolukordi tuleb ikka ette – ja mõnikord on neil ka kopsakas hinnasilt. Olenemata sellest, kas boiler läheb katki või sinu auto vajab kallist remonti, on hädaabifond suurepärane viis tagada, et sa ei kulutaks rohkem, kui sul on. Ideaalis peaksid püüdma iga kuu kõrvale panna piisavalt raha, mis kataks kahe või kolme kuu palga – see annab sulle vajaliku rahalise kindlustunde, kui peaks juhtuma midagi ootamatut.

Märksõnad
Tagasi üles