«Mõjub paradoksina, aga kodukasutajad, kel on mootorsaagidega vähem kogemust, tajuvad selle tööriista kasutamisega kaasnevaid ohtusid palju vähem kui profikasutajad, kes oskavad end kaitsta selle masina eest, mille kett käib ringi kiirusega 20 m/s. Kahjuks on Eestis kodukasutajate hulgas veel kahetsusväärselt vähe neid, kes end saagi kasutades piisaval määral kaitseksid ja kannaksid vajalikku turvavarustust,» kommenteerib Smitt.
Turvavarustus kaitseb hullema eest
Kettsae kasutamisel peab kaitsma kolme piirkonda enda kehast: kanda tuleb kas turvapükse või -sääriseid, lisaks turvajalanõusid, kaitsta tuleb ka nägu ja kõrvu ning kõrgemate okste või puude langetamisel ka pead.
«Õigetel turvarõivastel ja -jalanõudel on sees saekaitseelement, mis kokkupuutumisel jooksutab saeketi kinni. Tavalised pikad püksid või kaetud jalanõud paraku sae eest ei kaitse,» selgitab Smitt.
«Metsatöödel eelistatakse üldjuhul turvapükse ja turvasaapaid, koduses kasutuses on mugavam kasutada turvasääriseid, mis saab enda pükstele peale tõmmata ning turvakummikuid, mis ei ole küll nii mugavad kui saapad, aga täidavad oma eesmärki,» lisab Smitt.
«Puude langetamisel või kõrgemal asuvate okste lõikamisel tuleb kanda ka kiivrit, aga rinnakõrguselt või madalamalt oksi lõigates piisab üldjuhul kaitseprillidest ja mürasummutavatest kõrvaklappidest,» täiendab Smitt.
Smiti sõnul tasub teada, et kiivrid ei ole eluaegsed, ka neil on «parim enne», pärast mida need kaotavad oma kaitsevõime. «Kiivrid on tehtud plastist, millele pikapeale mõjub ultraviolettkiirgus – see muudab plasti rabedaks ja kergesti mõranevaks. Kiivri eluaeg on üldjuhul 3-5 aastat, pärast seda tuleb kiiver välja vahetada,» räägib Smitt.