Küttekulud moodustavad suure osa Eesti elanike majapidamiskuludest. Inimeste harjumused, hoone hea soojustus ja tõhus küttesüsteem aitavad kodus küttekulusid madalamana hoida. Hoonete tehnosüsteemide ekspert jagab lihtsaid nippe, kuidas kodus küttekulusid veelgi vähendada.
Lihtsad nipid, kuidas hoida kodu küttekulud kontrolli all
«Alandades toatemperatuuri vaid ühe kraadi võrra, saab küttekuludelt säästa 5-10 protsenti. Kui hoone on hästi soojustatud, on ka selle küttekulud madalamad. Seetõttu on üldjuhul uutel ja energiatõhusamatel või äsja renoveeritud hoonetel ka madalamad küttearved kui vanematel majadel,» sõnas Tallinna Tehnikaülikooli hoonete tehnosüsteemide professor Martin Thalfeldt.
Tea, milline on kodune küttesüsteem
Küttekulusid mõjutavad oluliselt hoone soojustus ja nii kütte- kui ka ventilatsioonisüsteemi valik. «Esmalt tuleks endale selgeks teha, millised tehnosüsteemid sul kodus kasutusel on, ning seejärel oma käitumist vastavalt kohandada. Näiteks, kui hoones on toimiv soojustagastusega ventilatsioonisüsteem, mis ventileerib ruumi automaatselt, ei ole seal vaja aknaid toa tuulutamiseks avada. Akende avamine kütteperioodil suurendab oluliselt küttekulusid, sest seal puudub soojustagastus ning seda võiks teha soojemal ajal, et vältida ülekuumenemist,» sõnas Thalfeldt.
Hoonete tehnosüsteemide professor Thalfeldti sõnul saaks ka teadliku tarbimisega küttekulusid vähendada. «Oma igapäevaseid harjumusi muutes saame vähendada soojusenergia tarbimist 10-20 protsenti. Suurima mõjuga on temperatuuri alandamine ja termostaatide korrektne kasutamine. Mõningase efekti saavutame, kui katame aknad ööseks kardinate või ruloodega ning jälgides samal ajal, et mööbel ega kardinad ei oleks radiaatorite ees,» sõnas Tallinna Tehnikaülikooli professor.
Ta lisas, et korterelamutes jaguneb üldiselt säästlikust käitumisest saadav kasu kõigi elanike vahel. Mida enamad naabrid neid põhimõtteid rakendavad, seda märgatavam on küttekulude vähenemine.
Kardinad hoiavad sooja õhu toas
Nuputades, kuidas küttekuludelt kokku hoida, võiks mõelda igapäevastele lihtsatele ja soodsatele lahendustele, näiteks ka kardinate valikule. «Juhul, kui aknad ei ole piisavalt soojuspidavad, võivad abiks olla paksemad kardinad, mis kaitsevad akende vahelt tuppa puhuva tuule eest. Kuid kardinate puhul tuleks jälgida, et need ei oleks liiga pikad ega kataks radiaatoreid, sest siis ei jõua radiaatoritest tulev soojus tuppa. Talvel võiks kindlasti aknad ööseks katta, et tuba soojemana hoida,» sõnas Pedro Castro IKEA Eesti sisekujunduse osakonna juht. Ta lisas, et päikeselisel päeval võiks kardinad akende eest ära tõmmata, et päike tuba soojendaks.
«Äärmiselt külmades ja väikestes tubades võib toa soojemana hoidmiseks sobiv valik olla aga hoopis voldikruloo, mis hoiab hästi soojust toas kinni. Vajadusel saab ka ukse ette paigaldada tihendava paneeli, mis toimib tuuletõkkena, blokeerides õuest tuleva külma õhu ja hoides sooja õhu toas,» sõnas Castro.
Vali õige tekk ja madrats
Lisaks saab Castro sõnul koju soojust ja hubasust tuua ka vaipade, tekkide ja voodipesuga. «Hea valik on lisada koju rohkem vaipu. See kehtib eriti neile, kes elavad hoone esimesel korrusel. Vaibad hoiavad põranda soojana ja mõjuvad varba all mõnusalt. End saab nii öösel magades kui ka vabal päeval pikutades hoida soojas paksema tekiga. Vähem oluline pole ka õige voodipesu valik ning selle materjali omadused,» sõnas IKEA sisekujundaja.
Tema sõnul on oluline roll ka madratsi valikul. «Kui sul on öösiti pidevalt külm, siis soovitan eelistada vahtmadratsit, sest see hoiab paremini soojust kui vedrumadrats,» sõnas Castro.
Kasuta sooja vett teadlikult
Hoonete tehnosüsteemide professor Thalfeldti sõnul saab küttekulusid vähendada ka tarbides sooja vett teadlikumalt. «Ühe osa küttekuludest moodustab hoone kütmine ja teise osa kraanivee soojendamine. See tähendab, et inimene saab küttearveid vähendada ka kasutades veidi vähem ja pisut madalama temperatuuriga sooja vett,» selgitas Thalfeldt.
Juhul, kui majapidamises soojendatakse vett veeboileriga, on hea nipp kulude vähendamiseks hoida veetemperatuuri selles veidi madalamana. «Hoides vett igapäevaselt boileris 40–45 kraadi juures, saad olulise kulude kokkuhoiu, kui boileri soojusisolatsioon ei ole hea. Ent seejuures peab kindlasti vähemalt korra nädalas vee boileris soojendama 60 kraadini, et vältida bakterite teket madalama temperatuuriga vees,» sõnas Thalfeldt. Kaasegsemad boilerid ja kütteseadmed teevad seda automaatselt.
Samuti soovitab hoonete tehnosüsteemide ekspert ajastada seadmete kasutamist elektrihinna järgi, kui hoones elektripakett jälgib ühe tunnise sammuga börsihinda. „Näiteks, kui kodus on elektriboiler, siis saab kasutada aegrelee pistikut, mille saab inimene ise seadistada. Kallima energiahindadega tundidel ehk enne ja pärast tööpäeva, saab aegrelee seadistada nii, et sel ajal eemaldub boiler automaatselt vooluvõrgust. Sel ajal saab kasutada majapidamises vett, mis on boileris juba varem soojendatud,” sõnas Thalfeldt.