OHTLIK VIIRUS ⟩ Põllumajandus- ja toiduamet hoiatab teatud riikidest pärit tomatiseemne eest

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Copy
Köögiviljaseemned. Pilt on illustreeriv.
Köögiviljaseemned. Pilt on illustreeriv. Foto: Urmas Luik / Postimees Grupp

Euroopa Liidus ja mujal kiirelt leviva ohtliku tomativiiruse Tomato brown rugose fruit virus tõttu soovitab põllumajandus- ja toiduamet võimalusel kasutada tomati- ja paprikaseemneid, mille päritolumaa on Eesti või teised Euroopa Liidu riigid. Vältida tasub riskiriikidest, nagu Hiinast, Iisraelist, Indiast jt, pärit seemnete kasutamist.

Tomato brown rugose fruit virus'e (ToBRFV) nakkus võib halvimal juhul hävitada kogu saagi, viiruse tuvastamise korral rakendatakse ametlikke tõrjemeetmeid ning nakatunud taimed hävitatakse.

Euroopa Liidus (EL) on alates 2019. aastast kehtestatud meetmed ToBRFV liitu sissetoomise ja siin levimise takistamiseks (komisjoni rakendusmäärus (EL) 2020/1191). Kuigi ametlike meetmete järgi peavad ELi imporditud tomatiseemned olema ToBRFV suhtes kontrollitud ja viirusevabad, soovitatakse võimalusel vältida peamistest riskiriikidest pärit seemnete kasutamist. Põhilised riskiriigid on Hiina ja Iisrael, kuid ELi impordil on kinni peetud ka ToBRFVga nakatunud tomatiseemneid ja -taimi, mille päritolumaa on India, Türgi, Peruu, Tšiili, Tai, Vietnam, Jordaania, Tansaania, Keenia ja Guatemala.

Seemnete päritoluriigi info on leitav seemnepakil olevalt taimepassilt punkti D alt. Kuna väikepakkidele pole kohustust taimepassi infot märkida, tuleks taimepassi puudumisel seemnete päritolu täpsustada kauba müüjal. ELi-välistest ehk kolmandatest riikidest tohib seemneid tuua (ka tellida) ainult juhul, kui seemnetega on kaasas fütosanitaarsertifikaat.

Kolm soovitust tomatiseemne ostjale:

  • Ära võta tomatitaimede kasvatamiseks seemneid poest ostetud tomativilja seest, seemned võivad kanda viiruseid.
  • Osta seeme seemnemüügiga tegelevast poest.
  • Jälgi, et seeme oleks originaalpakis, mis on suletud ja märgistatud.

Tomato brown rugose fruit virus on Euroopa Liidus levinud alates 2018. aastast. Viirus hakkas levima 2014.–2015. aastal Iisraelis ja Jordaanias ning on nüüdseks levinud üle maailma väga paljudes riikides. Enamik liikmesriike on viirust praeguseks oma territooriumil tuvastanud. Viirus võib tomati- ja paprikataimedel põhjustada tõsiseid haigustunnuseid ning halvemal juhul hävitada kogu saagi.

ToBRFV on ohtlik just seetõttu, et võib väga kiirelt levida taimelt taimele ning nakatada terve kasvuhoone või tootmiskoha. Olukorra teeb raskemaks asjaolu, et laialt kasvatatavad tomatisordid ei ole viirusele resistentsed.

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) teeb ToBRFV seiret alates 2020. aastast ning ka Eestis on viirust kahel korral tuvastatud: esimest korda 2021. aastal ühes tootmiskohas ning 2022. aastal kolmes tomativiljade ja -taimede tootmiskasvuhoones. Kõikidel juhtudel rakendati kohustuslikke tõrjemeetmeid: nakatunud taimed hävitati ning kasvuhoone ja taimedega kokku puutunud seadmed desinfitseeriti. ToBRFV seired on kõikides ELi liikmesriikides kohustuslikud ning seiretega jätkatakse ka 2023. aastal.

Rohkem infot ToBRFV kohta leiab PTA kodulehelt. Rohkem infot seemne impordi kohta leiab ka SIIT

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles