KINNISVARAPROGNOOS Aasta teises pooles ei pruugi enam valikut olla!

Kodu.postimees.ee
Copy
Linnavaade. Pilt on illustreeriv.
Linnavaade. Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Endover kinnisvara tegevjuht Robert Laud prognoosib, millise kursi võiks pealinna kinnisvaraturg tänavu võtta. 

Eelmisel aastal müüdi Tallinnas kokku 1235 uusarenduse korterit ning selgelt populaarseim piirkond oli Haabersti. Korteritehinguid tehti kokku 330 miljoni euro väärtuses, pealinna keskmise soetatud uue korteri hind oli ligi 267 000 eurot ja 4191 eurot ruutmeetri kohta. Mullu kõige kallima uusarenduse korteri eest käidi välja ligikaudu 1,6 miljonit eurot. 

«On näha, et nii ostjate kui arendajate julgus tuleb turule tagasi. Meie prognoos on, et tehinguid ei lükata enam pikalt edasi, ostuotsuseid on hakatud julgemalt tegema. Ühelt poolt suurendab arenduste defitsiit nõudlust hea asukohaga kinnisvara järele. Teisalt on toimunud harjumine intressitõusu šokiga ja kuna palgad on jätkuvalt tõusuteel, siis kohanetakse kõrgemate pangalaenumaksetega,» selgitab Laud. Kuna ehituse sisendihindade tõus paneb lae ette kinnisvarahindade langusele, ei maksa tema sõnul olulist hinnalangust nii pea veel oodata.

LOE KA SEDA: KINNISVARATURG 2023 〉 Ostjad ootavad hinnalangust, arendajad vaatavad äraootavalt pealt

Oodata on uute korterite defitsiiti, kuna mitmed arendajad peatasid mulluse mõõna tõttu mitmed arendused ja seetõttu saab tänavu valmis vähem kortereid, kui viimasel kümnel aastal keskmiselt. Arendajad näevad järgmist uut tõusu 2024. aastal, mistõttu taaskäivitatakse või alustatakse tänavu mitmete uute arendustega, mis küll tänavu võivad müüki tulla, aga valmivad aasta pärast.

Mida teeb koduotsija?

  • Pikalt ostu edasi lükanud koduostja on turu tingimustega kohanemas ning asub taas ostma.
  • Kuigi Euribori ja energiahindade tõus on mõjutanud oluliselt inimeste ostuotsuseid, siis korteri ostmist plaanivad inimesed tehingut üle poole aasta enamasti edasi ei lükka.
  • Hinnatundlikum ostja, kes on nii laenutingimustele kui ülalpidamiskuludele tundlikud, on hakanud soetama väikesema ruutmeetrite pinnaga kortereid.
  • Üürikorteritele keskendunud väikeinvestor, keda Euribori tõus on enim mõjutanud, ootab ostuga või paneb vara müüki.
  • Suurema rahakotiga investor jätkab kallimate investeerimiskorterite ostu ning paigutab vaba raha inflatsiooni eest kinnisvarasse.
  • Välismaalasest ostja ostuhuvi on vähenenud ja tehnoloogiasektori investorite suurem buum on tänaseks vaibunud, kuid ostud ei ole kadunud. Välismaalaste osakaal tehingutest moodustab ligi 5 protsenti.

«Ostja hakkab tajuma, et aasta teises pooles ei pruugi enam valikut olla, sest uusi kortereid on tänavu turul varasemast vähem – hinnanguliselt 2000 korterit. Majanduslangusest olenemata kasvab Tallinna mereäärsete alade kinnisvara väärtus,» lisab Laud.

2023. aasta kinnisvaraturu olulisemad märksõnad on seega hinnasula aeglustumine, turu elavnemine, aga ka uute korterite defitsiit ja Tallinna mereäärsete korterite populaarsuse tõus.

Paneelmajade luigelaul

Koduostjad ootavad head pakkumist ning on eksperdi sõnul meelsasti nõus investeerima kinnisvarasse, mille asukoht tagab pikaajalise väärtuse kasvu. Laud usub, et ostjad on intressitõusu šokist üle saanud ja tajuvad, et tulevikus tuleb arvestada varasemast kõrgema Euriboriga ning seetõttu ostuotsusega enam ei venitata.

«Kesklinna ja Põhja-Tallinna kinnisvara väärtus kasvab, langust on peamiselt näha eelkõige nõukogude paneelmajade hinnas. Tallinna atraktiivseim kinnisvarapiirkond liigub kesklinnast järjest mere äärde – Rotermanni kvartalist läbi Kalaranna, Noblessneri ja Volta kuni Koplini,» prognoosib Laud.

Tagasi üles