T, 21.03.2023

TRENDIMUUTUS ⟩ Senised lemmikud polegi enam moes! Sisekujundaja selgitab, kuidas paari lihtsa nõksuga kodu värskendada

Kodu.postimees.ee
Senised lemmikud polegi enam moes! Sisekujundaja selgitab, kuidas paari lihtsa nõksuga kodu värskendada
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments

Sisekujunduses oleme sel kevadel jõudnud suurte muutuste lävele. Pikalt valitsenud neutraalsus on oma aja ära elanud ja hall lausa moest maas. Mis toob koju sõõmu värsket õhku? Selleks on hulk uusi, kuldaväärt nippe - loe ja pane oma kodu elama.

Mida pikemad on päevad, seda enam soovime oma kodudesse tuua kevadist värskust ja kergust. Aastaaegade vaheldumine omab mõju ka inimeste hea- ja meeleolule mis väljendub ka inimlikus vajaduses kohandada end ümbritsevat keskkonda ning tuua kodu sisekujundusse värskust uute värvide ja detailidega.

IKEA Eesti sisekujunduse osakonna juht Pedro Castro jagab, millised on 2023. aasta kevadiste sisekujundustrendide kolm peamist trendi.

Kevadpäike, retrohõng, roheline ja pastellid - kõike seda näeb kevadisel trendipaletil. Elu nagu La Dolce Vita 60ndate Itaalias! Pilt on illustreeriv.
Kevadpäike, retrohõng, roheline ja pastellid - kõike seda näeb kevadisel trendipaletil. Elu nagu La Dolce Vita 60ndate Itaalias! Pilt on illustreeriv. Foto: Zastolskiy Victor/Shutterstock

Trend nr 1 – rikkalik ja elegantne, ent üllatav

«Kujutle 60ndatest pärit Itaalia mängufilmi ning oledki juba õigel teel. Seda iseloomustavad ajastutruud värvid, elegants ja dramaatilisus koos kontrastsete materjalide ning mustritega, vastanduvate läikivate ja mattide materjalide ning kõvade ja pehmete pindadega,» selgitas Castro.

Antud stiili iseloomustavad peamiselt kuldsed toonid, klaas ja tume puit. Tumedat puitu vürtsitavad rikkalikud värvid ja mängulised trükimustrid. Sisekujundaja sõnul ei tähenda uus stiil, et kogu kodu sisekujunduse peaks ümber tegema, vaid igaüks saab oma kodu uut stiili esemetega värskendada. Näiteks kodu värskendamiseks saab imesid luua ainuüksi tekstiiliga. Mängulised mustrid võimaldavad koju tuua kaasaegsust, näiteks lisa diivanile julgete ja värviliste trükimustritega patju ning oled juba ühe sammu võrra lähemal.

«Rikkalik ja elegantne kevadine trend võimaldab meil mõtteliselt põgeneda reaalsusest ning reisida filmimaailma, kus elus on lihtsust, mugavust ja sõrmeotsaga maagilisust,» lisas Castro.

5 suurt trendimuutust, mida iga moodsa kodu omanik peaks teadma

Kodukujunduse värskendamine muudab inimesed õnnelikumaks, loomingulisemaks ning aktiivsemaks, vahendab Insider Home. Millised on 5 tähtsat trendi, millest eeskuju võtta? Sisekujundaja Susan Hayward kinnitab, et muutused on päris suured.

1. Hallide ülemvõim on lõppemas. Jaa, see gamam domineeris ligi neli viimast aastat. Ühes hallidega lahkuvad tasahilju kõik külmad toonid ning teevad ruumi taas soojemale gammale. 

Hall on oma aja ära elanud! Too sinna kindlasti mõni värske värvilaik või veel parem, kohe hulgaliselt uusi elavamaid värvitoone.
Hall on oma aja ära elanud! Too sinna kindlasti mõni värske värvilaik või veel parem, kohe hulgaliselt uusi elavamaid värvitoone. Foto: Shutterstock

2. Massiivsed valgustid osutusid ebapraktiliseks. Alles äsja tegime me lausa ebamõistlikult suuri investeeringuid disainvalgustitesse, mis täitsid nii vagusallika kui kunstiobjekti rolli. Suur valgusti sobib harva ruumi proportsioonidega ja lühter ei pea olema sama suur kui söögilaud selle all! Pange tähele - trend soosib taas mõistlikke mõõtmeid või peidab peagi valgustid sootuks.

3. «Hõljuvad riiulid» pole enam popid. Jutt on riiulitest, mille toetuskonstruktsioonid on varjatud ja mis on pikalt populaarsed olnud. Ja nüüd, kuna neid on juba igas köögis, oleme jõudnud küllastumispunkti. Aitab!

4. Modernne orgaaniline kodu pole enam nii ihaldusväärne. Sisekujundaja Sarah Bowen väidab, et trend on tänaseks tipu ületanud ning hakkab langema. Jaa, see tundub imetore sisustus-stiil - segu minimalismist, modernismist ja isikupärastest boheemlaslikest elementidest. Kuid iga trend, mis levib sedavõrd palju, et muutub juba argiseks, kogeb peagi järksu kukkumist.

Sisustusideed: palju põnevust pakuvad mosaiikpaaldid ja uued julged toonid.
Sisustusideed: palju põnevust pakuvad mosaiikpaaldid ja uued julged toonid. Foto: Mitzo/Shutterstock

5. Mis võiks olla uus tõusja? Inspiratsiooni ammutamine Islami kultuurist, kus on rikkalikus ornamendimaailmas puudub elevat kujutav aspekt. Mosaiikplaadid toovad täiesti värske emotsionaalse laengu. Uut toob ka julgema värvipaleti tagasitulek neutraalsuse asemele - eeskätt rohelised toonid. 

Värske ja roheline.
Värske ja roheline. Foto: Ikea

Trend nr 2 – värske nagu äsjaniidetud muru

Sel kevadel näeme sisekujunduses ka palju hooajale omast värskust. Heaks näiteks on puit, looduslikud materjalid ja lihtsad kujundid koos ühevärviliste graafiliste mustritega. «Antud stiili puhul on sisekujunduse keskmes rohelised lehed, mida leiab nii tekstiilide trükimustritelt kui ka kodus olevatelt toataimedelt,» sõnas Castro.

Selleks, et seda stiili oma kodu sisekujunduses kasutada, vali lihtne minimalistlik baasmööbel ning kaunista seda detailidega, mis on naturaalsetest materjalidest. Võimalusel eelista looduslikest materjalidest ja käsitööna valminud jätkusuutlike tooteid.

Looduslähedust ja värskust saad koju tuua näiteks erinevate taimede ja lilledega. «Toataimed sobivad kodus praktiliselt kõikjale: põrandatele, taimealustele, riiulitele. Taimi saad valida vastavalt kodusele õhkkonnale, lähtudes nii tubade valgusrohkusest kui ka temperatuurist. Tee selgeks ka, kui palju hoolitsust taimed vajavad. Mõningaid taimi on väga lihtne hooldada, mistõttu sobivad need hästi algajatele taimeomanikele. Mõni taim vajab aga rohkem tähelepanu ja kasvamiseks erilisemaid tingimusi,» selgitas sisekujundaja. Koju võiks valida ka õhku puhastavaid taimi, mis parandavad kodu õhukvaliteeti.

Iga asi omal kohal.
Iga asi omal kohal. Foto: Ikea

Trend nr 3 – harmoonilisus ehk iga asi omal kohal

Sisekujundaja sõnul saab kodudesse värskust tuua, lastes lahti ebavajalikest asjadest, mis põhjuseta liigselt ruumi võtavad. «Kevade lähenedes tasub vaadata üle oma sahtlid ja kapid ning otsustada, milliseid asju sa enam ei vaja. Allesjäänud asjad saad rühmitada nende funktsioonide kaupa ja asetada kastidesse. See tegevus aitab korrastada mõtteid ja tuua tubadesse kevadist värskust,» sõnas Castro.

Castro sõnul mõjub kodu harmoonilisemalt, kui seal on vähem segadust ja ebavajalikke asju. «See ei tähenda, et kodu peaks asjadest päris tühjaks tegema, vaid pigem asjade seadmist selliselt, et igal esemel oleks kodus oma koht. Enamik meist tunneb end paremini kodus, mis on korras,» lisas Castro.

Lihtne nipp kodu korras hoidmiseks on kasutada asjade hoiustamiseks karpe ja kaste. Nii T-särgid, sokid kui ka muud aksessuaarid saab asetada sobiva karbiga garderoobikapi sahtlitesse. Elutoas sobivad kasutamiseks dekoratiivsed karbid, mille saab asetada sisekujunduselemendina riiulile. Karbid aitavad korda hoida ka köögis – nendesse saab asetada nii maitseained, vürtsid, tee või ka rätikud.

Märksõnad
Tagasi üles